Jubileusz 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

„Szkoła to nie budynek czy instytucja, to ludzie! Dlatego ten jubileusz to święto nas wszystkich – wszystkich związanych ze Szkołą Salezjańską w Oświęcimiu, wszystkich, dla których stała się ważnym miejscem” – podkreślano podczas uroczystości Jubileuszu 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Świętowanie odbywało się 18-19 maja 2024 roku i obejmowało liczne wydarzenia: XIII Piknik Rodzinny, Noc Muzeów, podczas której chętni mogli zwiedzić Zakład Salezjański, szkołę, podziemia, sanktuarium oraz kaplicę św. Jacka, a także zjazd Stowarzyszenia Byłych Wychowanków Salezjańskich.

Występy utalentowanej młodzieży, orkiestry szkolnej, grup tanecznych, pokazy sztuk walki i tresura psów – to tylko część atrakcji, które przygotowano w ramach świętowania jubileuszu. Koncerty, nagrody, zabawy, pyszne jedzenie oraz liczne propozycje kulturalne i sportowe znów przyciągnęły tłumy mieszkańców Oświęcimia i okolic.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 19 maja w murach szkoły i sanktuarium Maryi Wspomożenia Wiernych. „Po wspólnej kawie i okazji do powspominania starych, dobrych i nowych, nie gorszych czasów, goście zostali zaproszeni do sali teatralnej. Tam dowiedzieli się więcej o historii działalności wychowawczej salezjanów w Oświęcimiu, słuchając krótkiego wykładu ks. prof. KUL dr. hab. Waldemara Żurka SDB. Goście jubileuszowi wysłuchali także pięknych brzmień muzyki zespołu Byłych Wychowanków Salezjańskich oraz śpiewu chóru Byłych Wychowanków Salezjańskich – chóru Auxilium” – relacjonuje dyrektor zakładu i proboszcz salezjańskiej parafii. ks. Łukasz Wójcik SDB.

Na scenie jubileuszowej głos zabrali zaproszeni goście. Iwona Gibas, członkini zarządu województwa małopolskiego, wręczyła dyrektorom zakładu oraz szkoły nagrodę Polonia Minor marszałka województwa małopolskiego za działalność edukacyjną. Dowody uznania oraz upominki zadedykowali władzom szkoły także wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Na zakończenie obecni mogli podziwiać spektakl teatralny „Romeo i Julia, sześć dni, które wstrząsnęły światem”. w wykonaniu wychowanków Internatu Salezjańskiego – grupy „Qui pro quo”. Przedstawienie wyreżyserowała Róża Grzywacz. Na Przeglądzie Inicjatyw Teatralnych słynny znawca teatru ks. Tadeusz Lewicki SDB, oglądając ze łzami radości ten spektakl, powiedział, że właśnie tak wyglądał teatr ks. Bosko.

Podczas uroczystej Mszy św. dziękowano Bogu za 125 lat spełnionego snu ks. Bosko. Słowo wygłosił ks. Marek Studenski, wikariusz generalny, reprezentujący na obchodach biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla. Całość świętowania dopełnił wspólny posiłek i piknik na świeżym powietrzu.

Jak przypominają organizatorzy uroczystości, jubileuszu 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu to wyjątkowe święto dla całej Rodziny Salezjańskiej w Polsce. „200 lat temu ks. Bosko miał sen, w którym Bóg wezwał go do pracy z młodzieżą. Sen się spełnił, a od 125 lat spełnia się także w Szkole Salezjańskiej w Oświęcimiu! Mija 125 lat od kiedy salezjanie rozpoczęli działalność wychowawczo-edukacyjną w oświęcimskim Casa Madre (najstarszym salezjańskim domu w Polsce)” – zauważa ks. Wójcik.

Jak przypomina ks. Wójcik, od początku swojej obecności salezjanie podjęli starania o pozwolenia na prowadzenie działalności wychowawczo-edukacyjnej. Pozwolenie na takie działania od c.k. Namiestnictwa otrzymali 29 stycznia 1899 roku. 1 maja 1899 roku salezjanie zamieszkali w wynajętym budynku przy ul. Kęckiej 79 (obecnie Jagiełły 37), przyjmując pierwszych wychowanków: Franciszka Niemczyka, Ludwika Dąbrowskiego i Marka Roszkowskiego. Dom ten nazywany był starym zakładem, a mieszkanie składało się z 10 pokoi na parterze, obszernego strychu, pięknego ogrodu, stajni i suteren, które dawniej były więzieniem.

Tak zapoczątkowano istnienie niższego gimnazjum humanistycznego, prowadząc zajęcia z 16 wychowankami. W roku szkolnym 1901/1902 było już 62 uczniów gimnazjum. Tego samego roku rozpoczęła działalność szkoła rzemieślnicza z 18 uczniami: 5 na dziale ślusarskim, 3 na stolarskim, 6 na krawieckim i 4 na dziale szewskim. W 1914 roku uczniów było już 167. Szkoła jako jedyna szkoła zawodowa od Władywostoku po Łabę przetrwała cały czas komunizmu i nie była zamknięta.

Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu obejmuje: Salezjańskie Publiczne Liceum Ogólnokształcące, Salezjańskie Publiczne Technikum oraz Salezjańską Publiczną Szkołę Branżową I stopnia.

Organizatorem jubileuszu 125. urodzin Szkoły Salezjańskiej w Oświęcimiu była Rada Rodziców, Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego oraz cała salezjańska społeczność – nauczyciele, salezjanie, samorząd szkolny oraz uczniowie.

Za: www.diecezja.bielsko.pl

Wpisy powiązane

Zakończenie pierwszej edycji studiów podyplomowych „Zarządzanie instytucjami kościelnymi”

25. Rocznica Beatyfikacji Ks. Franciszka Drzewieckiego, orionisty

Modlitwa za fundatorów sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej w katedrze na Wawelu