Kalwaria Pacławska: Msze święte o trzeźwość w rodzinie

Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej podjęło inicjatywę comiesięcznych Mszy Świętych o trzeźwość w rodzinie i trwanie w trzeźwości.

Jest to odpowiedź na apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz na pragnienie tych wszystkich, którzy chcą pomóc rodzinom z problemem alkoholowym. Pierwsza Eucharystia była celebrowana 19 sierpnia.

„Apel o dar abstynencji kierujemy w sposób szczególny do małżonków i rodziców. Wspieranie współmałżonka oraz wychowanie dzieci dokonuje się najbardziej poprzez świadectwo życia i osobisty przykład. Dziękujemy tym rodzicom, którzy podejmują odważne zobowiązanie życia w abstynencji, aż wszystkie ich dzieci osiągną pełnoletność. To piękne świadectwo. Stawką w tej walce jest nie tylko dobre życie na ziemi, ale też życie wieczne naszych bliskich i całej wspólnoty narodowej. Tylko trzeźwe rodziny mogą być rodzinami szczęśliwymi, czyli takimi, w których każdy kocha każdego. Tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol. W Polsce wciąż wzrasta jego spożycie” – napisał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski w apelu na sierpień – miesiąc dobrowolnej abstynencji.

Na ten apel inicjatywą comiesięcznych Mszy Świętych odpowiedziało kalwaryjskie sanktuarium. Od dwudziestu dziewięciu lat przybywają do Kalwarii Pacławskiej w pielgrzymce trzeźwościowej ci, którzy pragną żyć w trzeźwości oraz ci, którzy modlą się o trzeźwość dla swoich najbliższych. Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej prowadzi również, od kilkudziesięciu lat, Księgę Abstynencką. Wielu, nie tylko młodych ludzi, ale także dorosłych – mężów, ojców, matek i żon, pragnie żyć w trzeźwości i podpisuje zobowiązanie na kilka miesięcy, rok czy kilka lat, a nawet na całe życie.

Spotkania modlitewne w intencji trzeźwości odbywać się będą w każdą 3. sobotę miesiąca i składać się będzie z dwóch części:

  • 1. Msza święta o godz. 18:00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej
  • 2. Spotkanie w Sali Fredry (klasztor), na które będą zapraszani specjaliści do spraw trzeźwości: psycholodzy, terapeuci, spikerzy AA.

Do wspólnej troski i modlitwy o trzeźwość zapraszają kustosze kalwaryjskiego sanktuarium. Kolejne spotkania będą miały miejsce w tym roku: 16 września, 21 października, 18 listopada i 16 grudnia.

www.przemyska.pl/BPKEP

Za: www.episkopat.pl

Wpisy powiązane

19 maja – pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej

M. Jolanta Olech SJK: obecnie przygotowywane są syntezy z prac synodalnych w zgromadzeniach żeńskich

Kielce: wkrótce SacroExpo