Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.

– Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz – przekazał rzecznik franciszkanów.

Niemiecki hierarcha będzie gościł na Kalwarii 13 sierpnia i tego dnia odprawi centralną Mszę św. o godz. 18.00. W pozostałe dni odpustu, Eucharystiom przewodniczyć będą: przemyski biskup pomocniczy Krzysztof Chudzio (12 sierpnia) metropolita przemyski abp Adam Szal (14 sierpnia) i minister prowincjalny franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb (15 sierpnia).

Charakterystycznymi dla tego czasu nabożeństwami są dróżki Pogrzebu Matki Bożej i dróżki Pana Jezusa. 13 sierpnia nabożeństwu przewodniczyć będzie o. Marcin Drąg z Krakowa, a następnego dnia o. Zbigniew Kubit z Przemyśla. Specjalne rozważania dla młodzieży poprowadzi o. Arkadiusz Żelechowski z Krakowa. Natomiast głównym kaznodzieją odpustowym będzie o. Andrzej Łaniecki z Legnicy.

Na pielgrzymów czekają także wrażenia artystyczne. 13 sierpnia o 20.30 odbędzie się prawykonanie Oratorium Kalwaryjskiego „Montefonia” w wykonaniu Romana Drozda, a 14 sierpnia o 20.00 zaprezentowany zostanie jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem zatytułowany „Transformatio”.

W czasie odpustu bezpłatnych porad udzielać będą specjaliści współpracujący z Kalwaryjskim Ośrodkiem Pomocy o. Wenantego Katarzyńca, m.in. prawnicy, terapeuci uzależnień, doradcy życia rodzinnego i antywindykatorzy.

Kalwaria Pacławska to bardzo mała wioska w województwie podkarpackim. Leży 25 km na południe od Przemyśla. Jej założycielem był hrabia Andrzej Maksymilian Fredro. Powstała z myślą upowszechniania kultu Męki Pańskiej, ale z czasem – ze względu na słynący łaskami obraz – stało się ważnym miejscem czci wobec Matki Bożej. Istnieje tu Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, a w 2020 r. – dekretem papieża Franciszka – kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Najwięcej pielgrzymów gromadzi Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odbywa się on od 11 do 15 sierpnia.

pab / Kalwaria Pacławska
KAI

Wpisy powiązane

Zaprzysiężenie nowego ministra prowincjalnego krakowskich franciszkanów

Zjazd zakonnych sekretarzy misyjnych w Pieniężnie

Przełożony generalny Wspólnoty Chemin Neuf: Marzy mi się Kościół, który jest wspólnotą budującą jedność