Kielce: wkrótce SacroExpo

SacroExpo to wyjątkowe wydarzenie dla branży sakralnej, z ofertą prezentującą wszystko, co jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania parafii, duszpasterstw i współczesnej ewangelizacji. SacroExpo już wkrótce odbędzie się w Targach Kielce. Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów potrwa od 6 do 8 czerwca.

Rokrocznie wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Ubiegłoroczną edycję odwiedziło ponad 2500 osób. Przez trzy dni na targach są szeroko prezentowane różne branże związane z życiem Kościoła – duchowością, nauką, kulturą oraz z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu.

Zakres branżowy targów SacroExpo obejmuje m.in. architekturę wnętrz i krajobrazu, nekropolie, budownictwo, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizację multimedialną oraz wszelką działalność religijną. Nieodłącznym elementem wystawy SacroExpo jest muzyka i sztuka. Podczas 23. edycji wydarzenia będzie można nie tylko sprawdzić funkcjonalność m.in. cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych ale też podziwiać unikatowe ikony, obrazy religijne, niepowtarzalne wyroby artystyczne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej.

Wśród wystawców, którzy zaprezentują swoją ofertę podczas czerwcowych targów SacroExpo znajdują się również producenci szat liturgicznych, alb, koszul kapłańskich, ornatów i wielu innych produktów najwyższej jakości. Stoiska z tego rodzaju produktami, jak i z naczyniami liturgicznymi, cieszą się niesłabnącą popularnością.

Wydarzenie odbywało się również w latach pandemii. Sporą uwagę wystawcy i odwiedzający przywiązywali do oferty inteligentnych rozwiązań dla Kościoła w czasie pandemii koronawirusa. Wśród prezentowanych podczas targów eksponatów były np. bezgotówkowe ofiaromaty i datkomaty, dzięki którym można było wesprzeć dowolny cel charytatywny oraz higieniczne bezdotykowe kropielnice z wodą święconą.

Ponadto od ponad 15 lat Wystawie SacroExpo towarzyszy uroczysta gala Per Artem ad Deum, podczas której nagradzani są wybitni artyści za działalność dla rozwoju kultury i sztuki. W kieleckim ośrodku wystawienniczym doceniono już 30. laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Pendereckiego, Antoninę Krzysztoń, Wojciecha Kilara oraz Arvo Pärta. W tym roku, jak dowiedziała się KAI, laureat jest spoza Polski i najprawdopodobniej otrzyma nagrodę z rąk abp. Gianfranco Ravasiego, a uczestnicy inauguracji w Kielcach obejrzą film z wydarzenia.

Spotkaniom na stoiskach towarzyszyć będę także merytoryczne konferencje i spotkania, szkolenia, warsztaty oraz unikatowe wystawy.

Podczas spotkania branży sakralnej będzie można m.in. podziwiać ekspozycję „Ars Eucharistica” organizowaną przez galerię Prima Porta Antiquities oraz Muzeum Diecezjalne w Kielcach.

dziar / Kielce
KAI

Wpisy powiązane

Pasjoniści: Nowa Rada Prowincjalna

Kraków: Matka Aleksandra Zaręba przez kolejne 6 lat przełożoną dominikanek

O. Michał Bortnik OSPPE, nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry