Michalici w parafii bł. Michała Kozala w Gnieźnie

Od lipca zarząd parafii pw. bł. Michała Kozala BM w Gnieźnie obejmą księża michalici, którzy przybędą na stałe do archidiecezji gnieźnieńskiej. W ramach posługi duszpasterskiej będą m.in. sprawować duchową opiekę nad pacjentami Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych “Dziekanka”.

O objęciu przez michalitów gnieźnieńskiej parafii pw. bł. Michała Kozala poinformował prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W liście skierowanym do wspólnoty parafialnej podziękował m.in. byłemu proboszczowi ks. Sławomirowi Jessie oraz dotychczasowemu administratorowi ks. Krzysztofowi Walkowskiemu, który od lipca obejmuje gnieźnieńską parafię pw. bł. Bogumiła.

Przypomniał również, że w listopadzie tego roku minie ćwierć wieku od erygowania parafii. Jednym z zadań wymienionych w dekrecie erekcyjnym było wybudowanie kościoła. “To zadanie postawione przez ówczesnego arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego, Księdza Prymasa Józefa Glempa, stoi ciągle przed waszą wspólnotą do wypełnienia. Moim obowiązkiem jest stworzenie warunków do jak najszybszego zbudowania kościoła parafialnego” – napisał prymas, dodając, że zadania tego podjęli się właśnie księża ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, zobowiązując się pisemnie do rozpoczęcia prac zaraz po objęciu parafii.

Prymas poinformował również, że księża michalici będą prowadzić pracę duszpasterską w parafii oraz w znajdującym się na jej terenie Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

“Ufam, że przyjmiecie tę decyzję ze zrozumieniem w duchu odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, jaką stanowicie. Jestem przekonany, że przyjmiecie z życzliwością i otwartością nowego proboszcza i kapłanów, którzy razem z nim podejmą pracę duszpasterską w waszej parafii” – napisał na koniec prymas.

Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła zostało założone pod koniec XIX wieku w Miejscu Piastowym przez ks. Bronisława Markiewicza (1842-1912). Jego celem była i jest nadal opieka nad zaniedbaną i ubogą młodzieżą. Program formacyjny zawierał się w hasłach “powściągliwość i praca”. Zgromadzenie zostało zatwierdzone w 1921 roku, 12 lat po śmierci założyciela.

KAI/slo

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Rozpoczęcie prac przedprocesowych ks. Pawła Kontnego SChr

Kraków: AreOPag u dominikanów

Kapucyni: Remont domu zakonnego w Gdańsku