O paulińskiej posłudze w Polsce i w Europie

O paulińskiej posłudze w Polsce i w Europie oraz o aktualnych wyzwaniach w życiu zakonnym, kapłańskim oraz w duszpasterstwie rozmawiają na Jasnej Górze przełożeni kilkudziesięciu wspólnot zakonnych. Pod przewodnictwem generała Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika trwa tradycyjne doroczne spotkanie.

O. Michał Lukoszek wikariusz generalny Zakonu Paulinów zwrócił uwagę m.in. na potrzebę rozeznania, czyli postawienia pytań i diagnoz obecnej sytuacji duszpasterskiej.

Wśród zaproszonych gości jest ks. prof. Marek Tatar, specjalista w zakresie teologii duchowości i delegat do spraw powołań Konferencji Episkopatu Polski. Zwrócił uwagę, że wśród wyzwań wszelkiej formacji w Kościele jest stawianie jej we właściwej optyce antropologicznej.

– Obserwujemy ogromne zaburzenie czy zachwianie antropologiczne, zagubienie ludzi szukających odpowiedzi – kim człowiek jest. Mamy dziś z tym ogromny problem, a to stoi u podstaw, formacji zakonnej, kapłańskiej, formacji w Kościele. Chciałbym też zwrócić uwagę, że Kościół nie jest instytucją, a działaniem samego Chrystusa. W tym kontekście oraz w świetle wiary ważne jest rozpoznawanie znaków czasu – diagnozuje ks. Tatar.

Paulini zwracają też uwagę, że tego typu spotkania służą umocnieniu w powołaniu i wymianie doświadczeń, a te są różne w zależności od miejsca posługi. – To przed czym dziś staje wielu paulinów, a szerzej parafie i Kościół, to właściwe funkcjonowanie i odnalezienie się w różnych, powiedziałbym, okolicznościach społecznych, co widzimy chociażby w planach władz rządowych jak np. kwestia nauczania katechezy w szkołach i wielu jeszcze innych kwestiach, dobrze jest posłuchać współbraci jak oni na to patrzą – mówił o. Krzysztof Wendlik, przeor klasztoru i kustosz sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie.

O. Franciszek Całka od 30 lat posługuje we Włoszech, obecnie w Sanktuarium Matki Bożej Greckiej w Rawennie. – Widzimy, że staliśmy się swoistym punktem odniesienia dla wiernych, wspieramy ich w kierownictwie duchowym, w konfesjonale. Ludzie tego bardzo potrzebują, a kapłanom diecezjalnym trudno jest niekiedy znaleźć czas na tego typu posługę jak właśnie kierownictwo duchowe. Doświadczamy tego, że jesteśmy poszukiwani jako właśnie paulini – mówi zakonnik o specyfice posługi we włoskiej placówce. Cieszy się ze spotkań na Jasnej Górze, bo jak zauważa, służą też one spojrzeniu na sposoby realizacji charyzmatu paulińskiego w różnych realiach Polski i Europy.

Wrocławscy paulini posługują w sercu wielkiego miasta. – Nasz Kościół jest między kamienicami, nawet można go ominąć i nawet nie zauważyć, że tam jest. Na tej ulicy wiele się dzieje, tętni życie nocne, klubowe. I jest to jakiś potencjał. Jesteśmy dla tych ludzi, którzy tam przechodzą, którzy tam spędzają czas. Odbieram to jako zadanie, że jesteśmy dla nich – opowiada o. Tomasz Chmielewski, przeor klasztoru i kustosz Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu.

Wskazuje, że jednym z charyzmatów tego paulińskiego miejsca jest konfesjonał i adoracja Najśw. Sakramentu: „jesteśmy z tego znani i wiele osób przychodzi”. – To jest posługa, która nas pochłania i na której nam bardzo zależy. Ludzie nieraz przychodzą i mówią, że są tutaj, bo ktoś im doradził, że u paulinów będzie dobra spowiedź, to jest zobowiązujące – podkreśla paulin.

O. Przemysław Sobczak jest przeorem wspólnoty i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie od niedawna. Zauważa, że wierni potrzebują maryjnej duchowości. – Widzę coraz więcej ludzi w kościele, to zawsze cieszy serce proboszcza. Wielu korzysta ze spowiedzi świętej, raz w miesiącu mamy błogosławieństwo małżeństw i rodzin. Ktoś powie, że to gdzieś na uboczu, ale dziś takie miejsca mają wiele piękna, ludzie szukają wyciszenia, samotności z dala od gwaru świata – mówi o parafialnej codzienności.

W czasie zjazdu podejmowane są też tematy prawne, administracyjne. Zakonnicy wysłuchają też prelekcji: ks. dr. Damiana Kwiatkowskiego, a także wykładu dr. Michała Poniatowskiego.

Spotkania przełożonych paulińskich klasztorów odbywają się raz do roku. Przyjechali przedstawiciele m.in. z Łotwy, Czech, Białorusi, Hiszpanii czy Włoch.

– Nasze spotkania mają wymiar duchowy, ale też podejmujemy tematy administracyjne związane z funkcjonowaniem parafii. Musimy też z duchem czasu podejmować nowe wyzwania także te w zakresie zarządzania takimi wspólnotami jak klasztorna czy parafialna. Temu służą te spotkania, by jeszcze gorliwiej i w odpowiedzi na życie w świecie służyć zakonnej wspólnocie i wiernym – podsumowuje o. Piotr Polek przełożony domu zakonnego i proboszcz parafii na Bachledówce koło Zakopanego.

Na świecie posługuje prawie pół tysiąca zakonników w ponad 70 klasztorach na 4 kontynentach. Kolebką Zakonu Paulinów są Węgry, gdzie uformował się w XIII w. Od 1382 r. Zakon sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych sanktuariów świata – Jasną Górą. Od XV w. obejmują parafie, a także troskę nad ruchem pielgrzymkowym. Często biskupi, zapraszając paulinów do posługi w swoich diecezjach, powierzają im opiekę nad lokalnymi sanktuariami maryjnymi.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

ANALIZA: Deklaracja o ludzkiej godności „Dignitas infinita”

Bonifratrzy: Drugi dzień Konferencji Prowincjalnej

Poświęcone sprawom życia – prawie 30 lat posługi Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino w Polsce