Przekażmy wiedzę i wiarę w szkole katolickiej

23. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich rozpoczęło się w czwartek, 8 listopada na Jasnej Górze. Hasłem przewodnim spotkania są słowa: „Przekaz Wiary w Szkole Katolickiej”.

W ramach Forum odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Konferencja rozpoczęła się o godz. 14.00 w Sali o. Kordeckiego. Zgromadzonych powitał bp Marek Mendyk, nowo wybrany asystent Rady Szkół Katolickich.

Podczas Konferencji głos zabrali: ks. dr Jacek Kedzierski, dyrektor Zespołu Szkół im. J. Długosza Diecezji Włocławskiej; Przemysław Jabłoński, dyrektor Szkół Pijarskich w Łowiczu; Anna Pretkiewicz, dyrektor SP i Gimnazjum SPSK w Wólce Czepowej; s. Zuzanna Filipczak, dyrektor Szkół Urszulańskich w Rybniku; ks. dr Robert Strus, Dyrektor Szkół Katolickich w Zamościu, a także s. Maksymiliana Wojnar.

W Kaplicy Matki Bożej o godz. 20.00 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. dr Adama Kostrzewy, przewodniczącego Rady Szkół Katolickich. Homilię wygłosił ks. Jacek Kędzierski. Czwartkowy dzień Forum uwieńczył Apel Jasnogórski, podczas którego rozważania wygłosił bp Stanisław Napierała, dotychczasowy asystent Rady Szkół Katolickich.

W rozważaniu bp Napierała zwrócił się do Maryi: „Na Twojej wierze opiera się w szczególny sposób wiara Kościoła. Twoja wiara jest gwarantem niezachwianej wiary Kościoła (…) Na Twojej wierze i na wierze św. Józefa, Twojego dziewiczego małżonka opierało się życie rodziny naszego Zbawiciela w Nazarecie. Katolicka szkoła posiada pewne odniesienie do domu Świętej Rodziny w Nazarecie, gdzie wzrastał w latach i mądrości, gdzie wychowywał się Jezus Zbawiciel. Jeśli 23. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, zebrane w tych dniach tu na Jasnej Górze, szuka odpowiedzi na pytanie, jak ma się dokonywać przekaz wiary w szkole katolickiej, to może i powinno sięgnąć do Nazaretu. Od Świętej Rodziny może zaczerpnąć coś, co by tworzyło klimat, jaki znamionował jej codzienne życie, klimat żywej wiary”.

„Spotykamy się, aby w tym Roku Wiary, który został ogłoszony, pogłębić naszą wiarę i zastanowić się, jak wygląda pogłębianie wiary w naszych szkołach katolickich – mówi ks. Zenon Latawiec, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, wiceprzewodniczący Rady Szkół Katolickich – Jest to temat, który myślę, że każdego z nas, szczególnie dyrektorów szkół, bardzo głęboko zastanawia dlatego, że formacja duchowa, formacja intelektualna w szkole jest bardzo ważna”.

„Szczęśliwie się stało, że ten rok został ogłoszony Rokiem Wiary, że zwracamy uwagę na ten bardzo ważny element naszego życia – podkreśla ks. Zenon Latawiec – Wydaje mi się, że w Polsce jesteśmy zbyt bojaźliwi mówiąc o wierze, zbyt mało na to zwracamy uwagi, uciekamy, boimy się tego tematu wśród młodzieży i myślę, że to jest moment, kiedy trzeba sobie uświadomić, że musimy stanąć na wysokości zadania, że musimy przełamać w sobie tą bojaźń, ten lęk mówienia o wierze, bo ktoś inny ma odwagę naśmiewać się z wiary, ma odwagę wytykać pewne błędy, które wynikają z pewnych sytuacji życiowych, a my chowamy się i nie potrafimy odważnie mówić o tym, kim jesteśmy, w co wierzymy, jaka jest nasza hierarchia wartości. Myślę, że ten Rok Wiary nam w tym dużo dopomoże”.

„Takie spotkania są bardzo potrzebne. Szkoły katolickie z jednej strony muszą poczuć trochę takiego ducha wspólnoty, ale jest to też dobry moment, aby podzielić się pewnymi doświadczeniami, które płyną z bardzo różnych środowisk z całej Polski. Myślę, że to jest piękny moment, żeby podzielić się problemami, ale też podzielić się różnymi radościami, które przecież w tych szkołach są” – mówi bp Marek Mendyk. Biskup zauważa, że w Roku Wiary powinniśmy być przede wszystkim świadkami Chrystusa.

*

W piątek, 9 listopada o godz. 9.30 uczestnicy Forum modlili się podczas Mszy św. koncelebrowanej w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczy i homilię wygłosił bp Stanisław Napierała.

„Wiara w Boga winna stanowić istotny wyróżnik katolickiej szkoły. Centrum jej wizji, wizji świata winien być Chrystus – zaznaczył w homilii bp Napierała – Nie znaczy to, że cała społeczność szkoły katolickiej, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie, każdy z nich z osobna, będą faktycznie ludźmi wierzącymi. Musimy wszyscy bowiem pamiętać, że chociaż wierzymy, potrzebujemy ciągłego nawracania się do Boga, pogłębiania swej wiary, czynienia ją wiarą żywą, kształtującą nasze życie. Któż z nas jest bez grzechu? Rok Wiary powinien zmobilizować katolickie szkoły, by stawały się środowiskami wiary, w których samo przebywanie będzie oddziaływało na postawy wszystkich”.

Po Mszy św. nastąpiło uroczyste otwarcie 23. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich. Tegoroczne spotkanie prowadzi ks. Adam Kostrzewa, przewodniczący Rady Szkól Katolickich.

W programie Forum znalazły się m.in.: koncert chóru szkół im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa, Laudacja oraz Modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Uczestnicy wysłuchają również wykładów: prof. zw. dr hab. Katarzyny Olbrycht: „Szkoła katolicka wobec Jubileuszu 50-lecia inauguracji Soboru Watykańskiego II”; prof. zw. dr hab. Eugenii Potulickiej: „Pedagogiczne koszty reform skoncentrowanych na standardach i testowaniu” oraz abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego: „Spojrzenie ad intra na rzeczywistość szkoły katolickiej”.

Forum zakończy się w sobotę, 10 listopada. O godz. 7.30 Mszy św. koncelebrowanej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Podczas Eucharystii zostanie odczytany Akt Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej.

Zostaną wygłoszone także kolejne wykłady: mgr Joanny Szymańskiej: „Wychowanie do wartości a współczesne koncepcje wychowania i profilaktyki”; red. Bogdana Rymanowskiego: „Media a wychowanie w wierze. Świadectwo oraz uwagi człowieka mediów” oraz Karola Semika, Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie: „Aksjologia w wychowaniu we współczesnej szkole – ze szczególnym uwzględnieniem szkoły katolickiej”.

Oficjalne zakończenie nastąpi o godz. 13.00 błogosławieństwem oraz rozesłaniem uczestników Forum do „kroczenia drogą żywej wiary, która wzbudza nadzieję i działa przez miłość”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / es, mn 

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Bp Okroj przed Dniem Życia Konsekrowanego: Synod to wspólna droga, którą mamy razem iść

Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych opublikowała dane statystyczne za rok 2021

26 stycznia, godz. 11.00: Konferencja prasowa przed Dniem Życia Konsekrowanego