Przewodniczący Episkopatu: św. Andrzejowi Boboli polecamy wszelkie trudne sprawy

Patronowi tego miejsca polecamy wszelkie trudne sprawy. Modlimy się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk. Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem ukraińskim – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w słowie na uroczystości 20-lecia ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski, które odbywają się w Sanktuarium Narodowym tego świętego na warszawskim Mokotowie w jego święto przypadające 16 maja.
Przewodniczący Episkopatu zauważył, że za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli modlono się w całej Polsce prosząc o zatrzymanie szerzącej się pandemii koronawirusa. „Dzisiaj, w uroczystość odpustową tego wielkiego patrona Polski, przeżywamy pierwszy dzień, w którym ogłoszono zakończenie w naszej Ojczyźnie stanu epidemii. Gorąco wierzymy, że stało się to m.in. za skutecznym orędownictwem św. Andrzeja Boboli” – podkreślił.

„Niech orędownictwo świętego patrona wyprasza hojne błogosławieństwo dla wszystkich zebranych w tym Sanktuarium, dla potrzebujących pomocy i wsparcia, dla naszej Ojczyzny oraz naszych rodaków rozsianych po całym świecie” – zaznaczył abp Gądecki.

BP KEP


Publikujemy pełny tekst Słowa:

Warszawa, dnia 16 maja 2022 roku

Drodzy Czciciele św. Andrzeja Boboli, zebrani w Warszawie, w Sanktuarium Narodowym ku jego czci,

20 lat temu, 16 maja 2002 roku, św. Andrzej Bobola został ustanowiony Patronem Polski. Od kilku wieków nasi rodacy zwracają się do niego z ufnymi prośbami o wstawiennictwo w najtrudniejszych sprawach tak indywidualnych, jak i narodowych. Wystarczy wspomnieć chociażby rozpoczętą 6 sierpnia 1920 roku, z polecenia kard. Aleksandra Kakowskiego, nowennę w Warszawie, połączoną z procesją z cząstkowymi relikwiami bł. Andrzeja Boboli i Władysława z Gielniowa, w intencji uproszenia zwycięstwa nad armią bolszewicką, atakującą stolicę naszego kraju. 15 sierpnia tamtego roku, w ostatnim dniu nowenny, wojsko polskie odniosło kluczowe zwycięstwo, które wspominamy jako Cud nad Wisłą, które zatrzymało złowrogi atak.

Za wstawiennictwem świętego jezuity modliliśmy się również w całej Polsce, prosząc o zatrzymanie szerzącej się i tak mocno nas doświadczającej pandemii koronawirusa. Dzisiaj, w uroczystość odpustową tego wielkiego patrona Polski, przeżywamy pierwszy dzień, w którym ogłoszono zakończenie w naszej Ojczyźnie stanu epidemii. Gorąco wierzymy, że stało się to m.in. za skutecznym orędownictwem św. Andrzeja Boboli.

Patronowi tego miejsca polecamy wszelkie trudne sprawy. Modlimy się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk. Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem ukraińskim.

Niech orędownictwo świętego patrona wyprasza hojne błogosławieństwo dla wszystkich zebranych w tym Sanktuarium, dla potrzebujących pomocy i wsparcia, dla naszej Ojczyzny oraz naszych rodaków rozsianych po całym świecie.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

BPKEP / Warszawa
KAI

 

 

Wpisy powiązane

Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II

Zakończyło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

Konstancin – Jeziorna: Sympozjum Instytutu Pallottiego