“To będzie publiczny akt uznania grzechu”

To będzie publiczny akt uznania, przed Bogiem i ludźmi, odpowiedzialności i grzechu – tak o liturgii pokutnej za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży mówił dziś podczas konferencji prasowej w Warszawie o. Adam Żak SJ.

Będzie to pierwsze tego typu nabożeństwo w Polsce, a zarazem centralne wydarzeniem międzynarodowej konferencji na temat “Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”, jaka odbędzie się w dniach 20-21 czerwca w Krakowie na Akademii “Ignatianum”.

Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka podkreślił, że będzie to również “akt przeprosin skierowanych do Boga i do człowieka, gdyż nie ma pojednania z Bogiem, bez pojednania z człowiekiem”. – Jak również akt nadziei na przebaczenie, na pojednanie i postanowienia działania inaczej, tzn. poprawy. Jeśli coś zaniedbaliśmy, to zobowiązujemy się nie więcej tego nie zaniedbywać – powiedział jezuita.

Liturgii pokutnej w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie wieczorem 20 czerwca będzie przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, ale wezmą w niej udział m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także inni biskupi.

Nabożeństwo to jest wzorowane na liturgii sprawowanej podczas sympozjum w Watykanie w 2012 r. Podobnie jak wtedy, także w Krakowie będzie można usłyszeć słowa przejmującej modlitwy: “Mieliśmy ratować «maluczkich» Królestwa Bożego, a staliśmy się narzędziem zła przeciw nim”, “zgrzeszyliśmy, wszyscyśmy od Ciebie odstąpili, czy to wykorzystując «maluczkich», czy osłaniając tych, którzy stali się sprawcami tego zła”, “Uczuliśmy lęk i przerażenie wobec grzechu, który nas zranił, ukryliśmy go przed światem, ponieważ nie zaufaliśmy Twojej obietnicy i uważaliśmy, że sami sobie z nim poradzimy, zapominając, że mamy się uchwycić Twojego zbawczego krzyża. Strzegliśmy grzechu w nas samych, jak w jakimś grobowcu, bez powierzenia go Twojemu miłosiernemu sercu”.

Liturgia – jak zapowiedział o. Żak – będzie medytacją sytuacji człowieka, a z drugiej strony modlitwą przebłagalną i pokutną. – Wspólnie będziemy wypraszać dar serca skruszonego i pojednania z Bogiem i ludźmi. Zdobywając wiedzę o przestępstwach i grzechach oraz o ich tragicznych skutkach, chcemy to czynić z sercem otwartym na łaskę nawrócenia – podkreślił koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Dodał, że nabożeństwo pokutne jest publicznym wydarzeniem, żeby było jasne, że wszystkie wysiłki zarówno te związane z zdobywaniem wiedzy, zmianami strukturalnymi, prowadzą do tego, żeby odpowiedzieć ewangelicznie na problem nadużyć seksualnych. – Dla Kościoła jest istotną rzeczą, żeby to była odpowiedź ewangeliczna – zaznaczył.

Jako wierzący czerpiemy odwagę do stawienia czoła temu złu, z łaski Bożej. Siłę chcemy czerpać z Bożego miłosierdzia, żeby uczyć się też prawdziwego miłosierdzia, które – jak się wyraził – “nie rozmywa sprawy, nie usprawiedliwia słabością ludzką”. – Przestępstwa seksualne wobec dzieci i młodzieży to nie jest tylko słabość ludzka, nie można tego bagatelizować. Trzeba stanąć przed Bogiem w prawdzie i skrusze – stwierdził o. Żak.

KAI/pz

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji apeluje o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km

Pamięci bohaterskich sióstr nazaretanek z Nowogródka

Z nadzieją – przyszli pątnicy „od paulinów” z krakowskiej Skałki