Tuchów: 100 lat seminarium redemptorystów

Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów w Tuchowie ma 100 lat. W sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki. „Rozpoczęta w seminarium formacja to swoista podróż, która trwa przez całe życie” powiedział podczas Mszy św. biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W ciągu 100 lat przez Tuchów przewinęło się ok. 600 współbraci, którzy zostali później wyświęceni, a co siódmy z nich trafił na misje – powiedział KAI o. dr Maciej Sadowski CSsR, rektor SEminarium. Placówka ma charakter misyjny. Redemptoryści są obecni m.in. w Patagonii, Boliwii, Argentynie, Brazylii, w Burkina Faso i na Wschodzie.

Formacja trwa 8 lat. Po dwóch latach spędzonych kolejno w postulacie w Bardzie na Dolnym Śląsku oraz nowicjacie w Lubaszowej k. Tuchowa, kleryk rozpoczyna sześcioletnią naukę w seminarium w Tuchowie.

W tuchowskim seminarium kształci się 24 klerków. „Modlimy się o nowe powołania. Z troską patrzymy na spadek powołań, ale dzisiaj każdy młody człowiek, który do nas przychodzi jest cudem, bo ma otwarte, szczere serce, w tym poranionym świecie. Te cuda rodzą się w rodzinach. Wszyscy, którzy do nas przychodzą, pochodzą z pięknych, dobrych rodzin, które wychowają i kształtują duchowość, życie modlitewne. Bez dobrych rodzin, pełnych wiary będzie trudno o powołania” – mówi rektor o. Maciej Sadowski.

Tuchowskie seminarium współpracuje z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, więc klerycy kończący seminarium są także absolwentami Uniwersytetu i mają tytuł magistra.

W seminarium działają grupy apostolskie: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja, Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji, Zespół Misyjny Wschód i Koło Powołaniowe.

Podczas inauguracji wykład „Aktualność przesłania moralnego św. Alfonsa Marii de Liguoriego, doktora Kościoła, w dobie chaosu wartości” wygłosił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM w Toruniu. W tym roku przypada 150. rocznica nadania św. Alfonsowi tytułu doktora Kościoła. Od czerwca Św. Alfons Maria Liguori – założyciel redemptorystów jest patronem tuchowskiego seminarium.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę.

eb / Tuchów
KAI

Wpisy powiązane

Rozpoczęcie prac przedprocesowych ks. Pawła Kontnego SChr

Kraków: AreOPag u dominikanów

Kapucyni: Remont domu zakonnego w Gdańsku