„Życie i działalność P. Wojciecha (Adalberto) Topolińskiego”

„Życie i działalność P. Wojciecha (Adalberto) Topolińskiego” – to owoc wieloletniej pracy naukowej o. Bogdana Adamczyka o życiu i działalności postulatora generalnego Zakonu Franciszkanów w latach 1935-1940. Książka ukazała się staraniem węgierskiego wydawnictwa Szülőföld Könyvkiadó.

Książka składa się z trzech części: sporządzonego zgodnie z aktualną wiedzą zarysu biograficznego, sylwetek kandydatów na błogosławionych i świętych, których sprawy prowadził – w charakterze postulatora – o. Adalbert Topoliński, oraz z części dokumentalnej, zawierającej z jednaj strony metrykę urodzenia, z drugiej zaś – wszystkie wydobyte z archiwów europejskich i amerykańskich listy odnoszące się do drogi życiowej i działalności bohatera książki.

Z dokumentów tych dowiadujemy się m.in., jaką rolę odegrali w życiu o. Topolińskiego charyzmatyczni przywódcy Kościoła w Polsce, kardynałowie Adam Sapieha i August Hlond, jakie były jego związki z Węgrami i Niepokalanowem, z którego wywodził się późniejszy męczennik Oświęcimia, św. Maksymilian Maria Kolbe.

„Myślę, że historia życia o. Topolińskiego powinna być szczególnie interesującą dla nas, gdyż był członkiem polskiej prowincji, szczególnie związany z Pomorzem. Mam nadzieję, że prezentowana książka zwiększy naszą wiedzę o okolicznościach życia i męczeńskiej śmierci P. Topolińskiego, nie tylko w naszej ojczyźnie, ale również poza jej granicami” – mówi autor książki.

„Niech stanie się ona również dla nas impulsem do poznania pięknych kart naszej historii oraz martyrologii naszego narodu w czasie II wojny światowej” – dodaje franciszkanin obecnie pracujący w Arad w Rumunii.  

Ojciec Topoliński prowadził procesy kanonizacyjne sług i służebnic polskich. Latem 1939 roku Topoliński wyjechał z Rzymu na Węgry, prawdopodobnie z misją zebrania dokumentów niezbędnych w procesie kanonizacyjnym prowadzonym przez Stolicę Apostolską. Tymczasem wybuchła wojna, w której odmętach przepadł bez śladu.

Był on również postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego o. Kelemena Dydaka, którego proces toczy się w Rzymie i prowincji węgierskiej już prawie 250 lat. Na temat wspomnianego procesu beatyfikacyjnego o. Bogdan kilka lat temu przedstawił rozprawę doktorską, a obecnie jako wkład w rozwój stosunków polsko-węgierskich ukazała się publikacja wspomnianej biografii o. Topolińskiego.

O. Bogdan Adamczyk (l. 53) wstąpił do Zakonu Franciszkanów w wieku 21 lat. W 1992 r. złożył śluby wieczyste, a rok później przyjął święcenia kapłańskie. Większość dotychczasowego życia zakonnego przepracował na Węgrzech.

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Już dziś rozpoczyna się Rok Jubileuszowy o. Augustyna Kordeckiego

10 lat Szkół Pijarskich w Bolesławcu

Ks. Dominik Chmielewski SDB nie jest już moderatorem “Wojowników Maryi”