Licheń: Początek kapituły prowincjalnej Zgromadzenia Księży Marianów

Uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w intencji ojców kapitulnych rozpoczęto 18.11.2013 r. kapitułę prowincjalną Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Licheniu Starym.

Pierwszego dnia obrad ojcowie kapitulni modlili się wspólnie podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Homilię wygłosił ks. Andrzej Pakuła MIC, przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który na licheńską kapitułę przybył z domu generalnego w Rzymie. W kazaniu zwrócił się do swoich współbraci zadając podstawowe pytanie odnoszące się do rozpoczynającej się kapituły, nawiązujące do Ewangelii z dnia – jaka jest wasza/nasza wiara?:

„Niezwykle wymowny jest fragment dzisiejszej Ewangelii, w której widzimy niewidomego z Jerycha, żebraka, który siedzi przy drodze i słyszy, że przechodzi tam tedy Jezus z Nazaretu, o którym wcześniej słyszał, że może dokonać cudu – cudu uzdrowienia jego wzroku”.

Zdaniem ks. Pakuły Jezus tego cudu dokonuje w oparciu o wiarę  niewidomego biedaka, który zawierzył Bogu w obliczu swojej tragedii:

„Tu mamy fundament wszelkiego życia zakonnego, wszelkiego powołania chrześcijańskiego – wiarę, która ma swoje oblicze, wiarę, która odnosi się do osoby. Tym obliczem naszej wiary jest Jezus Chrystus” – wyjaśnił kaznodzieja.

„Wiara, która stała się udziałem żebraka z Ewangelii – kontynuował – jest wiarą szczerą i prawdziwą, która może sprawić, że inni, także z naszego powodu, oddają chwałę Bogu”.

Dalej zwrócił się do ojców kapitulnych z wezwaniem, by oblicze Chrystusa, jako twarz wiary, towarzyszyło im w ich codziennej posłudze, i czy będzie towarzyszyć podczas rozpoczynającej się kapituły.

W kapitule biorą udział przełożeni domów zakonnych oraz delegaci wybrani w drodze tajnego głosowania z tychże domów należących do Prowincji Opatrzności Bożej. W trakcie obrad delegaci m.in. wysłuchają sprawozdania ks. Pawła Naumowicza MIC, przełożonego prowincji polskiej. Zostaną także wybrane komisje kapitulne: charyzmatu i życia zakonnego, formacji, apostolatu, ekonomiczna oraz zarządzania, które dokonają oceny stanu prowincji i realizacji charyzmatu Zgromadzenia w poszczególnych obszarach życia wspólnoty.

W kapitule prowincjalnej, która potrwa do najbliższej soboty (23.11) łącznie bierze udział 63 księży i braci ze Zgromadzenia Księży Marianów.

Licheń Stary, 18 listopada 2013 r.   

Za: Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium

Wpisy powiązane

Już dziś rozpoczyna się Rok Jubileuszowy o. Augustyna Kordeckiego

10 lat Szkół Pijarskich w Bolesławcu

Ks. Dominik Chmielewski SDB nie jest już moderatorem “Wojowników Maryi”