Mediolan: Dom Księdza Bosko na Expo

Na Wystawie Światowej Expo w Mediolanie, między pawilonem Ekwadoru i Szwajcarii, znajduje się zbudowany z drewna, włókien naturalnych i metalu Dom Księdza Bosko. W ten sposób rodzina salezjańska zaznaczyła na tam jubileusz 200-lecia urodzin swego założyciela.

Pawilon przypomina klasę szkolną, a jego hasłem jest „Kształcenie młodych energią życia”. Po zakończeniu wystawy Dom Księdza Bosko, którego konstrukcja została sfinansowana przez salezjańskich wychowanków, ma być przewieziony do Lwowa, gdzie będzie służyć jako centrum młodzieżowe. Ercole Lucchini, odpowiedzialny za działalność salezjańskiego pawilonu, tak wyjaśnia jego specyfikę.

„Salezjanie są wychowawcami, zaangażowanymi w sposób szczególny w edukację zawodową, ale nie kształcimy jedynie techników, lecz ludzi, którzy technikę wykorzystują. Człowiek korzystający z techniki może dokonywać wyborów odpowiednich dla dnia dzisiejszego i przyszłości naszej planety. Odwiedzający nasz pawilon mogą tu znaleźć elementy charakterystyczne dla naszego systemu edukacyjnego. Już przy wejściu umieszczone są trzy idee przewodnie ks. Bosko: Jeśli chcesz robić coś dobrego, to zajmij się edukacją młodzieży; W każdym młodym człowieku istnieje ziarno  dobra i Kształcenie jest związane z sercem. Edukacja jest jednym z fundamentów naszego społeczeństwa i stąd to wezwanie św. Jana Bosko: Jeśli chcesz robić coś dobrego, to zajmij się edukacją młodzieży” – powiedział Lucchini.

dw/ rv

Za: Radio Watykańskie

Wpisy powiązane

Pierwsze od 11 lat śluby wieczyste u Franciszkanów w Ekwadorze

Życzenia Przewodniczącego KWPZM

Życzenia Bp. Jacka Kicińskiego CMF