Pożegnania: Br. Jan Bońkowski OFMCap

Br. Jan Bońkowski urodził się 26 kwietnia 1938 w Łomży. W 1955 rozpoczął nowicjat w Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 grudnia 1956, a profesję wieczystą 26 sierpnia 1962.

Formację zakonną i przygotowanie do kapłaństwa odbywał w Warszawskiej i Krakowskiej Prowincji. Święcenia prezbiteratu przyjął 24 czerwca 1967 w Łomży.

W ciągu swojego długiego życia zakonnego podejmował liczne obowiązki we wspólnotach zakonnych oraz w duszpasterstwie parafialnym. Posługiwał między innymi jako katecheta, duszpasterz ministrantów, socjusz nowicjatu, ekonom oraz przełożony wspólnot zakonnych. Pracował w Lublinie, Łomży, Krynicy Morskiej, Gorzowie Wielkopolskim, Zakroczymiu, Serpelicach, Lubartowie, Rywałdzie i Orchówku.

Szczególne miejsce w jego życiu zajmowało harcerstwo, z którym był bardzo mocno związany przez wiele lat. Swoją posługę kapłańską i zakonną łączył z wychowaniem młodego pokolenia w duchu wiary, odpowiedzialności, służby i miłości do Ojczyzny.

Przez 20 lat pracował duszpastersko na Białorusi jako proboszcz w różnych parafiach oraz katecheta. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczył w odradzaniu się tam polskiego harcerstwa. Był również odpowiedzialny za duszpasterstwo katechetyczne w diecezji grodzieńskiej oraz za duszpasterstwo Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Po powrocie do Polski w 2009 roku należał najpierw do wspólnoty kapucyńskiej w Zakroczymiu, a następnie w Łomży. Przez ostatnie 16 lat życia, na miarę swoich sił i możliwości, był czynnie zaangażowany w posługę duszpasterską, jako kapelan hospicjum, kapelan Hufca ZHP Łomża oraz otaczał duszpasterską troską chorych w parafii.

Autor licznych książek i broszur, w których dzielił się swoim doświadczeniem duszpasterskim, harcerskim i zakonnym.

Za wieloletnią działalność duszpasterską, społeczną i harcerską, szczególnie za posługę na Białorusi, został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami, między innymi Złotym Medalem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, odznaczeniem za zasługi dla rozwoju harcerstwa na Białorusi, nagrodą w kategorii Łomżyński Społecznik Roku 2019, Krzyżem Niezłomnych za działalność harcerską na Białorusi oraz Brązowym Krzyżem Zasługi za całokształt działalności harcerskiej. Został również uhonorowany papieskim odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice, nadanym przez papieża Benedykta XVI. Pozostawił po sobie świadectwo wieloletniej, gorliwej służby Kościołowi, Zakonowi i ludziom, którym przez dziesięciolecia służył jako kapłan, zakonnik, wychowawca i harcerz.

Br. Jan Bońkowski zmarł 5 sierpnia 2026 roku w Łomży, przeżywszy 88 lat, w tym 69 lat w Zakonie i 59 lat w kapłaństwie. Pogrzeb odbędzie sie 11 sierpnia, we wtorek, o godz. 11 w naszym kościele w Łomży.

Więcej na: www.kapucyni.pl

Wpisy powiązane

Pożegnania: br. Marian Markiewicz CFCI

Pożegnania: o. Sylwan Jędryka OFM

Pożegnania: ks. Jan Kostkiewicz SAC