500 młodych ludzi z Polski weźmie udział w Europejskim Spotkaniu Młodych w Bazylei

Około 500 młodych ludzi z czterech krakowskich wspólnot weźmie udział w Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez międzynarodową wspólnotę braci z Taizé, które na przełomie 2017 i 2018 r. odbędzie się w Bazylei. Wyjazd organizują cztery krakowskie wspólnoty akademickie: jezuitów, karmelitów, franciszkanów oraz po raz pierwszy Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

-Do tej pory wyjazdy na Europejskie Spotkania Młodzieży były organizowane przez wspólnoty zakonne, w tym roku postanowiliśmy również zorganizować wyjazd gdyż widzimy, że jest takie zapotrzebowanie wśród młodych – powiedział KAI ks. Kacper Nawrot, organizator wyjazdu z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. – To wspaniały sposób spędzenia czasu w wierze i wśród ludzi, którzy są blisko Kościoła. Dla młodych to też okazja, aby nauczyć się wiary od innych i tego jak chwalić się wiarą i się jej nie wstydzić – podkreślił.

Krakowska młodzież do wyjazdu na spotkanie młodych przygotowuje się duchowo uczestnicząc regularnie w modlitewnych spotkaniach wewnątrz wspólnot. W ramach przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych w klasztorze franciszkanów odbywają się czuwania modlitewne w stylu Taizé. -Wśród polskiej młodzieży wciąż jest żywe zainteresowanie uczestnictwem w tym spotkaniu. Myślę, że ten fenomen polega na tym, że obecny świat jest bardzo głośny, często krzyczy, a człowiek potrzebuje spokoju, ale też pokoju – mówi franciszkański duszpasterz młodzieży, o. Marcin Buntow. – Świadectwo życia Brata Rogera nie przestaje inspirować chrześcijan różnych wyznań, aby nieustannie i na nowo szukali dróg prowadzących do jedności – zaznaczył.

W tym roku po raz pierwszy w ramach przygotowań do udziału w spotkaniu odbędzie się w Krakowie młodzieżowa modlitwa o jedność. Do udziału w niej zaproszeni zostali młodzi ludzie z wszystkich wspólnot organizujących wyjazd, ale także wszyscy ci, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu w Bazylei. Wspólna modlitwa śpiewami z Taizé o jedność chrześcijan odbędzie się 28 listopada o godz. 20 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Udział w niej wezmą także przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich.

W spotkaniu będą uczestniczyć również dwie wolontariuszki z Taizé, które w różnych miastach Polski spotykają się z młodymi, aby opowiedzieć im o wolontariacie i zachęcić do włączenia się w niego, a także podzielić się swoimi świadectwami. Z wizytą były m.in. w Domu Małego Dziecka w Gliwicach, w Diecezjalnym Duszpasterstwie Młodzieży we Wrocławiu, w Liceum Sióstr Urszulanek w Poznaniu, w szkołach i duszpasterstwach w Łodzi i Krakowie.

Martyna Romańczyk ze Wspólnoty Akademickiej Jezuitów, która kilka razy uczestniczyła już w Europejskim Spotkaniu Młodych przyznaje, że za każdym razem udział w wydarzeniu jest czymś niepowtarzalnym. – Będąc tam widzimy jak jesteśmy różnorodni, a jednak potrafimy ze sobą żyć w jedności i zaufaniu. To taki widoczny znak pojednania młodych ludzi różnych wyznań, który nas jednoczy – mówi wolontariuszka.

Do Bazylei z Krakowa wyjedzie około 500 młodych ludzi, część osób, która zgłosiła się do wolontariatu długoterminowego jest już w na miejscu.

40. Europejskie Spotkanie młodych odbędzie się w dniach 28 grudnia 2017 r. – 1 stycznia 2018 r. w szwajcarskiej Bazylei. Informacje dotyczące udziału polskich grup można znaleźć na stronie: www.taize.fr

Spotkania organizowane są od 1978 r. na przełomie starego i nowego roku w różnych miastach w Europie. Zapoczątkował je pod koniec lat 70. brat Roger z ekumenicznej wspólnoty braci w Taizé.

KAI/sz

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Kapucyni: Kapituła Kustodii Białorusi

Berdyczów: w głównym sanktuarium modlono się za Ukrainę

Polski misjonarz w Beninie: wierność najważniejszą cechą misjonarza