Amerykańskie zakonnice przed Kongregacją Nauki Wiary

Władze Kongregacji Nauki Wiary spotkały się z przedstawicielkami Konferencji Zakonów Żeńskich w USA (LCWR). Organizacja ta, skupiająca 80 proc. amerykańskich zakonnic, została wezwana przez Stolicę Apostolską do przeprowadzenia wewnętrznej reformy.

Chodzi o skorygowanie błędów doktrynalnych głoszonych przez siostry pod szyldem LCWR. Jej władze nie zgodziły się z zarzutami i postanowiły sprawę przedyskutować w Watykanie, dokąd udały się przewodnicząca konferencji s. Pat Farrell OSF oraz dyrektor wykonawcza s. Janet Mock CSJ. W rozmowach w siedzibie Kongregacji Nauki Wiary wziął udział delegat Stolicy Apostolskiej do spraw oceny doktrynalnej Konferencji Zakonów Żeńskich w USA, abp Peter Sartain.

Jak stwierdzono w komunikacie watykańskiego biura prasowego, spotkanie pozwoliło przedyskutować sporne kwestie w atmosferze otwartości i serdeczności. Przypomniano także, iż zgodnie z normami prawa kanonicznego Stolica Apostolska posiada zwierzchność nad konferencjami wyższych przełożonych zakonnych, do których należy LCWR. Celem tego jest wspieranie współpracy między instytutami zakonnymi a Stolicą Apostolską i konferencjami biskupimi. „Celem oceny doktrynalnej jest pomoc Konferencji Zakonów Żeńskich w USA w tej ważnej misji, promując wizję kościelnej komunii opartej na wierze w Jezusa Chrystusa i na nauczaniu Kościoła, jak to jest przez wieki wiernie przekazywane pod przewodnictwem Magisterium Kościoła” – czytamy w komunikacie.

tc/rv

Za: Radio Watykańskie

Wpisy powiązane

Dwóch kolejnych redemptorystów męczenników hiszpańskiej wojny domowej na drodze do beatyfikacji

Madagaskar: Ogromna powódź – misjonarze odcięci od świata

Serbia: eskalacja sporu w klasztorze wokół szczepionki przeciw Covidowi-19