Białoruś: Zakończenie obchodów stulecia obecności salezjanów w kraju

Rodzina Salezjańska na Białorusi zakończyła obchody 100-lecia obecności i działalności salezjanów w tym kraju. Uroczystości je kończące odbyły się w weekend 24 i 25 września.

Sobotni program przeznaczony był dla młodych ludzi, a złożył się nań “Don Bosco Youth Fest”. Rano uczestnicy spotkania zebrali się w Baraulianach i stamtąd w zorganizowanej grupie udali się do plenerowego obozu wytwórni filmowych “Belarusfilm”, gdzie miało miejsce się “poszukiwanie skarbów”, gra bazująca na działalności salezjanów na Białorusi, w czasie której młodzież, podzielona na 12 drużyn, rywalizowała o odnalezienie “kielicha księdza Bosko”, tak jakby został skradziony i ukryty na terenie obozu.

Następnie uczestnicy udali się do kościoła św. Jana Chrzciciela w Mińsku i wraz z salezjanami wzięli udział w wieczorze adoracji i uwielbienia, któremu towarzyszyły medytacje i śpiew; ten zakończył się “słówkiem na dobranoc”, które skierował ks. Paweł Szerbicki, delegat inspektorialny dla salezjańskiej Białorusi, zależnej od polskiej inspektorii salezjańskiej z siedzibą w Warszawie (PLE).

W niedzielę 25 września kontynuowano uroczystości, których zwieńczeniem była uroczysta Msza św. dziękczynna za stulecie obecności Towarzystwa Salezjańskiego na tej ziemi. Podniosłość i wagę tego wydarzenia podkreśliła obecność trzech biskupów: emerytowanego arcybiskupa mińsko-mohylewskiego Tadeusza Kondrusiewicza, a także wikariuszy generalnych archidiecezji, bpa Jurija Kasabutskiego i bpa Aleksandra Jaszewskiego, salezjanina.

Obecni byli Synowie Księdza Bosko i Córki Maryi Wspomożycielki pracujący na Białorusi, jak również Salezjanie Współpracownicy, przedstawiciele Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki, animatorzy, dzieci, młodzież, parafianie i wszyscy, którym bliski jest charyzmat salezjański.

W swojej homilii bp Jaszewski, salezjanin, zauważył, że podobnie jak pierwsi salezjanie na białoruskiej ziemi, ich współcześni następcy inspirują się wieloma cnotami swojego założyciela, wśród których biskup w szczególny sposób wyróżnił cztery: pracowitość, życzliwość, zaufanie do Boga i miłość do Maryi Wspomożycielki.

“Synowie Księdza Bosko nadal dają dzisiaj świadectwo radości Ewangelii, jak to czynili ich poprzednicy na przestrzeni lat. Ten sam duch łączy Rodzinę Salezjańską na całym świecie, kontynuując dzieło Dobrego Pasterza, który szuka i przywraca do życia tych, którzy się zagubili, są chorzy lub zranieni” – stwierdził bp Jaszewski, wyrażając wdzięczność pod adresem swoich braci za ich służbę na rzecz narodu białoruskiego.  

W czasie Mszy św. miał miejsce również akt zawierzenia Towarzystwa Salezjańskiego Maryi Wspomożycielce, który odmówili zgromadzeni salezjanie, składając na koniec białe róże u stóp figury Matki Bożej.

Na zakończenie obchodów nastąpiło uroczyste wmurowanie kapsuły czasu, pobłogosławionej przez biskupa Jurija Kasabutskiego, zawierającej przesłanie, jakie Rodzina Salezjańska kieruje do swoich następców; ta zostanie otwarta za 100 lat.

Następnie emerytowany arcybiskup Mińska, w imieniu Konferencji Episkopatu Białorusi, skierował pod adresem Synów Księdza Bosko słowa gratulacji i podziękował za wielkie wsparcie, jakiego salezjanie udzielili Kościołowi lokalnemu w czasie jego posługi arcybiskupiej.

W symbolicznym hołdzie każdy salezjanin otrzymał od młodzieży także kawałek chleba, jako znak domu i ciepła, a także trochę drożdży, które wewnętrznie przekształcają ciasto. Po modlitwie wszyscy obecni zostali zaproszeni do oratorium, gdzie miały miejsce tańce, niespodzianki i braterska agapa. Spotkanie zakończyło się odmówieniem trzech “Zdrowaś Maryjo”.

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Franciszek o potrzebie wypraszanej na modlitwie skruchy

„Bądź wieczną lampką” – od 20 lat jasnogórskie bractwo szerzy kult Eucharystii

USA: wielki sukces filmu o siostrze Cabrini