Bracia Mniejsi: Przesłanie końcowe z XII Konferencji UFME

W tekście można się zapoznać z polskim tłumaczeniem przesłania końcowego uczestników zgromadzonych na XII. Spotkaniu UFME w Dubrowniku.

Drodzy Bracia, niech Pan obdarzy Was pokojem!

W dniach 18-24 października 2015 r., w Dubrowniku (Chorwacja), my, Ministrowie, Kustosze, Delegaci konferencji OFM obecnych w Europie oraz trzej Definitorzy Generalni odpowiedzialni za Europę, zgromadziliśmy się na XII Konferencji UFME (Unia Braci Mniejszych Europy).

W tych dniach braterstwa i łaski, Pan oświecał nas swoim słowem, pomagając, byśmy jeszcze bardziej uświadomili sobie naszą misję ewangelizacyjną, braci mniejszych na kontynencie europejskim, w różnorodności i komplementarności darów, którymi uposażony został każdy z nas.

Przyjmując słowa Ministra Generalnego fr. Michaela A. Perry’ego, który zachęcił nas do zatrzymania się i refleksji nad misją i posłaniem UFME w przyszłości, kontynuujemy wiarę w to, że zostaliśmy wezwani do kroczenia jeszcze bardziej razem. Dlatego pragniemy promować, w kontakcie z Definitorium Generalnym, różne inicjatywy, wśród których podkreślić chcemy następujące:

– pogłębić nasze wspólne powołanie;

– podzielić się tym, w jaki sposób uczymy się realizować posługę naszym Wspólnotom;

– szukać nowych sposobów i form do realizacji projektów współpracy;

– wzrastać w naszym zadaniu wobec współczesnego świata;

– kontynuować pytanie o to, co nasza duchowość może wnieść do budowania wspólnego europejskiego domu.

Na drogach Europy, po których kroczą miliony emigrantów i które są naznaczone nowymi wyzwaniami, z Maryją – naszą Matką i Królową Pokoju – potwierdzamy naszą tożsamość i świadectwo braterskiej wspólnoty w służbie Człowiekowi. Pragniemy promować kulturę gościnności i solidarności, z uwagą zwróconą na emigrantów, na odrzuconych i na najbardziej potrzebujących. Im pragniemy zaoferować nie tylko odpowiedź na najbardziej konieczne potrzeby materialne, ale także dzielić się z nimi chlebem braterstwa, winem nadziei oraz oliwą pociechy, które dać nam może tylko Jezus Chrystus. Tak, jak to mówiliśmy wielokrotnie w tych dniach, pragniemy ewangelizować naszą obecnością, naszym czynem i naszymi słowami; ucząc się mieszkać w domu gościnności, uczęszczając do szkoły miłosierdzia i adorując Świętą Rodzinę, w której rodzi się posłuszeństwo Bożemu Słowu i w której pełni się wolę Ojca.

Pan, przez wstawiennictwo Serafickiego Ojca Franciszka niech błogosławi naszym propozycjom, a na twarzy każdego z nas, niech rozjaśni blask swego Oblicza i niech da zdolność do świadczenia radością o Ewangelii.

Zgromadzenie Unii Braci Mniejszych Europy

Dubrownik, 23 października 2015 r., w święto św. Jana Kaspistrana

Za: www.franciszkanie.com

Wpisy powiązane

Hiszpania: zbuntowane klaryski z Belorado odeszły z Kościoła katolickiego i będą ekskomunikowane

Pożegnania: Abp. Gianfranco Agostino Gardin OFMConv

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka