Hiszpania: kongres terezjański w Salamance

Na Papieskim Uniwersytecie w Salamance dobiega końca Międzynarodowy Kongres Terezjański. Odbywa się on pod hasłem „Historia, literatura i myśl” i jest pierwszym wielkim wydarzeniem, które wpisuje się w obchody 500-lecia urodzin św. Teresy z Avili. 

W kongresie bierze udział 180 osób z wielu krajów świata. Jego celem jest ukazanie związku pomiędzy mistyką, nauką, kulturą i działalnością kościelną. „Święta Teresa jest wciąż aktualna – podkreślił prof. Ángel Galindo, rektor uniwersytetu. – Dzisiejsza nauka jest ukierunkowana na poszukiwanie inteligentnego ducha człowieka, na sferę filozoficzną i ludzką. Mistyka św. Teresy, podobnie jak innych wielkich mistyków XVI w., należy do najwyższej sfery uczucia i refleksji ludzkiego rozumu”.

Poszczególne wystąpienia poświęcone były czasom św. Teresy, jej zdolnościom literackim i, przed wszystkim, jej doświadczeniu mistycznemu, które przemawia do ludzi wszystkich czasów. „Mistyka św. Teresy ściśle związana z troskami dzisiejszego człowieka. Chodzi o mistykę rzeczy konkretnych: o rachunki, które trzeba zapłacić na koniec miesiąca, o klasztory, które były zakładane bez grosza” – mówi o. Emilio Martínez, wikariusz generalny karmelitów bosych i przewodniczący komisji obchodów 500-lecia urodzin św. Teresy.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt 

Za: Radio Watykańskie

Wpisy powiązane

Kapucyni: Kapituła Kustodii Białorusi

Berdyczów: w głównym sanktuarium modlono się za Ukrainę

Polski misjonarz w Beninie: wierność najważniejszą cechą misjonarza