Indonezja: przełożony generalny werbistów arcybiskupem Ende

Franciszek mianował 25 maja dotychczasowego przełożonego generalnego Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów) o. Paulusa Budiego Kledena SVD  arcybiskupem metropolitą Ende na indonezyjskiej wyspie Flores. Tym samym będzie on 45. członkiem tego misyjnego zgromadzenia zakonnego, wyniesionym do godności biskupiej, a 12. arcybiskupem.

Paulus Budi Kleden urodził się 16 listopada 1965 w Waibalum-Larantuka (diecezja Larantuka we wschodniej części wyspy Flores). Po nauce w niższym seminarium duchownym św. Dominika w Hokengu rozpoczął w 1985 nowicjat werbistowski w Ledalero. Studiował następnie filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym św. Pawła i teologię w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej św. Gabriela w Mödlingu (Austria). 15 sierpnia 1992 złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu a 19 maja następnego roku przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował następnie jako wikariusz w parafii w Auw w szwajcarskiej diecezji bazylejskiej (1993-96), odbył studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Alberta-Ludwika we Fryburgu (Niemcy; 1996-2000), wykładał teologię w seminarium wyższym w Ledalero-Maumere (2001-12). Jednocześnie w latach 2005-08 był członkiem Rady Prowincjalnej swego zgromadzenia a w latach 2012-18 – członkiem jego Rady Generalnej. 4 lipca 2018 kapituła generalna (ogólna) werbistów wybrała go na przełożonego generalnego Zgromadzenia Słowa Bożego.

W tym charakterze arcybiskup-nominat wielokrotnie odwiedzał Polskę, wizytując znajdujące się w naszym kraju placówki tej wspólnoty zakonnej. Obecnie będzie on 45. hierarchą – członkiem tego zgromadzenia, a 12. w randze arcybiskupa. Wśród werbistów-biskupów jest czterech Polaków: Krzysztof Janusz Białasik – ordynariusz Oruro w Boliwii, Walenty Gryk, stojący na czele diecezji Goroka w Papui Nowej Gwinei, Jerzy Mazur – pasterz diecezji ełckiej, a wcześniej biskup w Irkucku i Józef Roszyński – biskup diecezji Wewak w Papui Nowej Gwinei.

kg/KAI

Wpisy powiązane

Hiszpania: zbuntowane klaryski z Belorado odeszły z Kościoła katolickiego i będą ekskomunikowane

Pożegnania: Abp. Gianfranco Agostino Gardin OFMConv

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka