Jerozolima: franciszkanie modlą się o pokój w Syrii

Szczególna modlitwa za mieszkańców Syrii od miesięcy dotkniętych bratobójczą wojną trwa w Ziemi Świętej. Wyjątkowego charakteru nabiera ona we franciszkańskich wspólnotach Kustodii Ziemi Świętej, której misja obejmuje również terytorium Syrii. W codziennej modlitwie brewiarzowej odmawianej przez franciszkanów do wezwań w jutrzni i nieszporach zostało dołączone wezwanie za „umiłowanych braci z Syrii przeżywających dramat wojny”.

W liście skierowanym do braci z Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa napisał: „W tych ostatnich miesiącach sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się jeszcze bardziej zaogniona, rozsiewając w sercach ludzi nowe i wzniecając stare lęki”. Podchodząc do zaistniałej sytuacji z realizmem chrześcijańskim o. Kustosz podkreślił, że „jedynym ratunkiem… jest oddanie się w ręce Ojca wszelkiego miłosierdzia i kroczenie według Jego wskazówek”.

Uznając ludzką bezsilność wobec fali przemocy, która nie oszczędza nikogo franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej włączyli w brewiarzową modlitwę specjalne wezwania w intencji Syrii. W modlitwie jutrzni i nieszporów bracia proszą Boga za „cierpiące narody Ziemi Świętej i Syrii” oraz w intencji sprawujących władzę, aby stanęli w po stronie pojednania, sprawiedliwości i godności człowieka.

Siła chrześcijańskiej modlitwy tkwi w zobowiązującym zaangażowaniu w budowanie Bożego królestwa sprawiedliwości i pokoju. Zakonnicy podczas nieszporów proszą Syna Bożego o dar Jego Ducha, „aby pośród przemocy, jaką przeżywają narody Ziemi Świętej i Syrii, mogli stawać się mężnymi świadkami Jezusa, jedynej Prawdy, która czyli wolnymi”.

Kustodia Ziemi Świętej prowadzi w Syrii 9 placówek, w których pracuje 17 zakonników. Franciszkanie opiekują się sanktuariami św. Pawła w Damaszku oraz są duszpasterzami wspólnoty wyznania rzymskokatolicki. O przerwanie fali przemocy i o pokój w Syrii bardzo żarliwie modlą się tamtejsi chrześcijanie – zapewnia o. Romualdo Fernández Ferreira, wikariusz apostolski w Aleppo i kustosz miejsca pamięci św. Pawła w Damaszku – licznie uczestnicząc w nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu organizowanych w kościołach Syrii.

J. Kraj OFM, Jerozolima

Za: Radio Watykańskie

Wpisy powiązane

Wywiad z ks. Krzysztofem Hermanowiczem SAC, przełożonym pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji

Ukraina: pomimo wojny kapucyni otwierają nowy klasztor we Lwowie

Taizé: bracia przypomnieli 17 rocznicę śmierci brata Rogera