Jerozolima: Franciszkanie ograniczają obchody Wniebowstąpienia Pańskiego

Ze względu na napiętą sytuację w Ziemi Świętej Kustodia Franciszkańska postanowiła odwołać część tradycyjnych modlitw związanych z przypadającą 13 maja uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. O decyzji tej poinformował niemiecką agencję katolicką KNA przełożony Kustodii o. Francesco Patton. “W odpowiedzi na apel papieża Franciszka będziemy się modlili o pokój i szybką zmianę sytuacji” – stwierdził zakonnik. W ostatnich dniach nastąpił niebezpieczny wzrost przemocy między Izraelem a Palestyńczykami.

Uroczystości Wniebowstąpienia rozpoczną się zgodnie z planem 12 maja w godzinach wieczornych uroczystym przejściem wikariusza Kustodii do Kaplicy Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej. Tam – jak zwykle – zostaną odprawione nieszpory. Nie będzie natomiast nocnej Mszy św. z towarzyszącymi jej modlitwami.

W samą uroczystość 13 maja w godzinach porannych sprawowane będą trzy Msze św. Jednej z nich będzie przewodniczył przedstawiciel Nuncjatury, drugiej – kustosz Patton, a trzecia jest przeznaczona dla parafii arabskojęzycznej.

Już ubiegłoroczne uroczystości były mocno ograniczone, a obecność wiernych zmniejszono do minimum ze względu na pandemię koronawirusa.

Kaplica Wniebowstąpienia Pańskiego leży w najwyższym miejscu Góry Oliwnej na wschód od Starego Miasta w Jerozolimie. Od czasu wypraw krzyżowych świątynia jest własnością islamskiego zarządcy fundacjami (Waqf). Od czasów osmańskich katolicka Msza św. może być tam odprawiona tylko raz w roku – właśnie w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Kościoły obrządków wschodnich muszą sprawować swoje liturgie na dziedzińcu świątyni.

Już chrześcijanie pierwszych wieków wspominali Wniebowstąpienie Pańskie w jednej z jaskiń na Górze Oliwnej. Przekaz głosi, że w 387 roku pobożna mieszkanka Jerozolimy Poimenia ufundowała kościół o ośmiobocznej podstawie z widocznym z daleka krzyżem. Budowle w znacznym stopniu zniszczyli Persowie w 614 roku, podobny los spotkał kolejną świątynię wzniesioną w tym miejscu.

Obecną, skromną kaplicę o średnicy ok. 6,6 metra, zbudowali w Łacińskim Królestwie Jerozolimy około 1152 roku architekci krzyżowców. Przez 300 lat służyła ona też muzułmanom.

Zdaniem wielu naukowców ośmiokątna podstawa poprzedników dzisiejszej Kaplicy Wniebowstąpienia posłużyła za wzór architektoniczny dla Kopuły na Skale, wzniesionej nad miejscem, z którego – jak wierzą wyznawcy islamu – prorok Mahomet wstąpił do nieba (Al-Miradż – arab. wniebowstąpienie). To położone na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie muzułmańskie sanktuarium, zbudowane ok. 691/692, stanowi jedno z najświętszych miejsc islamu i najwcześniejszą muzułmańską budowlę, która dotrwała do naszych czasów.

ts (KAI/KNA) / Jerozolima

Wpisy powiązane

Hiszpania: zbuntowane klaryski z Belorado odeszły z Kościoła katolickiego i będą ekskomunikowane

Pożegnania: Abp. Gianfranco Agostino Gardin OFMConv

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka