Kanonicy Regularni Laterańscy: Kapituła Generalna w Gubbio

W dniach od 18 do 28 września 2018 r. w Opactwie S. Secondo w Gubbio we Włoszech, odbyła się Kapituła Generalna naszego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich.

22 przedstawicieli z sześciu prowincji i jednego regionu przybyło do Włoch, aby wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu (Argentyna, Brazylia, Karaiby, Hiszpania, Francja-Belgia-Holandia, Polska, Włochy). Kapituła Generalna odbywa się co 6 lat.

Jednym z głównych tematów obrad było odnowienie Konstytucji naszego Zakonu i dostosowanie ich do potrzeb obecnych czasów. Powołana komisja pracowała przez sześć lat, aby przedstawić projekt nowych Konstytucji. Po tygodniu lektury, korekt i refleksji Kapituła zatwierdziła tekst nowych Konstytucji i przesłała je do Stolicy Apostolskiej oczekując zatwierdzenia.

Był to również czas modlitwy, pracy i słuchania, dzielenia się doświadczeniami realizacji charyzmatu życia kanoniczego w różnych częściach Europy i świata.

Ojcowie kapitulni podziękowali również ustępującemu Opatowi Ks. Giuseppe Cipolloniemu CRL, który sprawował swój urząd przez sześć lat.

We wtorek 25 września wybrano nowego Opata Generalnego. Został nim ks. Franco BERGAMIN CRL,

Ks. Franco urodził się 15 września 1960 r. w Castelfranco Veneto ma 58 lat. W przeszłości sprawował różne funkcje w Zakonie. Był magistrem w formacji kandydatów do kapłaństwa, proboszczem San Floriano w Castelfranco Veneto w latach 1997-2003, proboszczem w parafii św. Agnieszki w Rzymie, a obecnie proboszczem w sanktuarium maryjnym – S. Maria di Piedigrotta w Neapolu.

Kapituła wybrała również nowy zarząd:

Ks. Edward Gonzales Valdez CRL – radny i Wikariusz Generalny (Prowincja hispańsko-amerykańska)

Ks. Dorival Ferreira Lete CRL – radny i ekonom generalny (Prowincja brazylijska)

Ks. Grzegorz Cyganik CRL – radny i Prokurator Generalny (Prowincja polska) Ks. Joseph Vennix CRL – radny (Prowincja francusko-belgijsko-holenderska)

Ks. Mariano Alfonso Rojas CRL – radny (Prowincja argentyńska)

Ks. Alessandro Venturin – radny (Prowincja włoska)

Ks. Ercole Turoldo – został wybrany delegatem do Rady Prymasowskiej – Konfederacji Kanoników Regularnych

Nowy Opat Generalny swoją benedykcję opacką otrzyma uroczyście dnia 30 listopada w Bazylice Sant’Agnese w Rzymie z rąk Ks. Kardynała Angelo De Donatis, wikariusza papieża Franciszka dla diecezji rzymskiej.

Za: www.kanonicy.pl

Wpisy powiązane

Bracia mniejsi: Europejskie Spotkanie Profesów Czasowych w Asyżu

Salezjanie w Hiszpanii: Zaangażowanie na rzecz uznania umiejętności młodych ludzi

Misjonarka z Północnego Kiwu: nie wiemy co będzie jutro