Kard. Ambongo OFMCap przewodniczącym episkopatu afrykańskiego

Arcybiskup Kinszasy, kardynał Frydolin Ambongo OFM Cap został przewodniczącym Zgromadzenia Plenarnego Episkopatu Afryki i Madagaskaru (SECAM). Decyzję w tej sprawie podjęto podczas obrad Komitetu Stałego SECAM w Akrze w Ghanie.

Purpurat z Demokratycznej Republiki Konga zastąpi zmarłego 27 grudnia kard. Richarda Kuuia Baawobra. Natomiast pierwszym wiceprzewodniczącym tego gremium został biskup diecezji Xai-Xai w Mozambiku, Lucio Andrice Muandula, drugim wiceprzewodniczącym biskup Yola w Nigerii, Stephen Dami Mamza. Skarbnikiem ponownie wybrano biskupa diecezji Keta – Akatsi w Ghanie, Gabriela Edoe Kumordji.

Zgromadzenie Plenarne Episkopatu Afryki i Madagaskaru (SECAM) jest instytucją zrodzoną (podobnie jak inne kontynentalne zgromadzenia biskupów) z Soboru Watykańskiego II, a utworzył je formalnie podczas swojej wizyty w stolicy Ugandy– Kampali św. w lipcu 1969 roku Paweł VI. Uzgodniono, że siedziba / Sekretariat SECAM zostanie utworzony w Akrze, w Ghanie. Istnieją trzy oficjalne języki SECAM, a mianowicie: angielski, francuski i portugalski.

Za: www.ekai.pl

Wpisy powiązane

Imieniny św. Alojzego Orione i 101. rocznica historycznego ślubu

Papież przy grobie św. Augustyna: musimy towarzyszyć ludziom na drodze odkrywania wiary

Leon XIV spotkał się z augustianami i Kościołem Pawii: tutaj jesteś w domu