Niemcy: jubileusz „FraJuWa”

Młodzież, dzieci i dorośli spotkali się na jubileuszowej 30. pielgrzymce franciszkańskiej młodzieży.

Jubileusz „FraJuWA” (Młodzież Franciszkańska) stał się okazją do uroczystego świętowania. Po raz trzydziesty Bracia Mniejsi Konwentualni z Prowincji św. Elżbiety w Niemczech oraz z delegatur prowincjalnych trzech prowincji polskich obecnych na terenie Niemiec, zaprosili młodych na pielgrzymkę młodzieży. Przybyli licznie, a z nimi także dorośli i dzieci.

Spotkanie odbyło się w dniach 7-9 października w Werdohl (Nadrenia Północna-Westfalia), w zachodniej części kraju. Tematem spotkania, podobnie jak to miało miejsce za pierwszym razem, w 1988 r., był „Kantyk stworzenia” św. Franciszka z Asyżu.

Uczestniczy mieli okazję do refleksji nad czterema elementami stworzenia: ogień, woda, powietrze i ziemia. Refleksja miało charakter duchowy i twórczy zarazem, z wykorzystaniem rozumu i zmysłów; służyły temu rozmaite warsztaty. Podbudowani Pismem świętym, uczestnicy produkowali mydło, dekorowali wazony kwietne, budowali lampiony.

W uroczystej wędrówce poprzez okoliczne wzgórza uczestnicy dotarli do małej kapliczki położonej w lesie. Podczas kolejnych stacji-przystanków kontynuowano tworzenie „Tau”, znaku franciszkańskiego błogosławieństwa, którego budowę zapoczątkowano podczas porannych warsztatów.

Kolejnym, ważnym elementem uroczystości był… tort jubileuszowy, przygotowany z wielką miłością przez zaprzyjaźnione osoby; został z nie mniejszą miłością pokrojony przez fr. Josefa FISCHER OFMConv, uczestnika pierwszego spotkania.

Uroczystość zakończyła Eucharystia niedzielna celebrowana w kościele św. Michała, po której – podczas wspólnego obiadu – podziękowano grupie organizatorów, którymi kierowali bracia z miejscowej franciszkańskiej wspólnoty: fr. Kamil PAWLAK i fr. Krzysztof ROBAK.

Kolejna pielgrzymka odbędzie się w dniach 11-13 października 2019 r.

Fr. Konrad SCHLATTMANN

Za: ofmconv.net

Wpisy powiązane

Papież: moraliści mają iść z ludźmi, a nie tylko grozić palcem

Stwierdzono heroiczność cnót 6 nowych osób, w tym matki 4 dzieci

Werbiści: Woda dla Afryki