Niemiecki zakonnik uprowadzony w Mali odzyskał wolność

Niemiecki zakonnik, ks. Hans-Joachim Lohre, który został porwany w Mali, odzyskał wolność. Według doniesień agencyjnych poinformowali o tym we wspólnym komunikacie 26 listopada przedstawiciel rządu niemieckiego w Mali oraz dwaj przedstawiciele archidiecezji, którzy chcieli pozostać anonimowi. Potwierdzili oni, że w chwili ogłoszenia komunikatu kapłan był już w samolocie w drodze powrotnej do domu.

Misjonarz Afryki, który od około 30 lat mieszkał w Mali, zaginął w stolicy Bamako w listopadzie 2022 roku. Tego dnia nie pojawił się w Lohre, by tam odprawić planowaną wcześniej Mszę św. Jego auto stało zaparkowane przed domem, telefon komórkowy nie odpowiadał. Ks. Lohre był wykładowcą w Instytucie Edukacji Chrześcijańsko-Islamskiej w Bamako. Duchowny był również odpowiedzialny za centrum wiary i spotkań w Bamako.

Według francuskiej agencji AFP, do jego uprowadzenia nikt się nie przyznał. Szczegółów dotyczących jego stanu zdrowia ani okoliczności uwolnienia na razie nie podano.

Lohre jest drugim Niemcem uwolnionym w regionie Sahelu w ciągu niecałego roku, w grudniu 2022 roku uwolniono pracownika organizacji humanitarnej Jörga Lange. Lange został porwany 11 kwietnia 2018 r. w zachodnim Nigrze na granicy z Mali. W regionie Sahelu nadal przetrzymywanych jest wielu zagranicznych zakładników, w tym obywatel RPA i małżeństwo z Włoch z synem.

W przeszłości w położonym w zachodniej Afryce Mali wielokrotnie dochodziło do porwań chrześcijańskich duchownych. Kraj ten od lat jest sceną ataków islamskich ekstremistów, które rozpoczęły się na północy kraju w 2012 roku, a następnie rozprzestrzeniły się na sąsiednie kraje Niger i Burkina Faso.

Od 2013 r. działa misja pokojowa ONZ MINUSMA, która pomaga zaprowadzić pokój w kraju i chronić ludność cywilną. W połowie czerwca wojskowy rząd Mali, który doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu w 2020 r., zażądał natychmiastowego zakończenia działań misji MINUSMA. Rada Bezpieczeństwa ONZ postanowiła, że wycofanie nastąpi z dniem 31 grudnia.

ts/KAI

Wpisy powiązane

Unia Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych spotkała się w Czechach

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

Watykan: 80 lat kończy kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer, SJ