O. Wolf: skończył się czas “papieskiego dworu”

Ostatecznie skończył się czas papieskiego dworu – uważa opat-prymas benedyktynów o. Notker Wolf. W rozmowie z austriacką gazetą “Passauer Neuen Presse” przełożony generalny benedyktynów zaznaczył, że z Benedyktem XVI w przeszłość odszedł czas baroku, a ponadto wraz z jego ustąpieniem papieski urząd został wyniesiony na “normalną ludzką płaszczyznę”. “Franciszek kontynuuje nieugięcie tę drogę” – dodał.

Jednocześnie o. Wolf jest przekonany, że duchowość świętych: Benedykta i Franciszka, których papieże wybrali na swoich patronów, mają wpływ na kształt Kościoła. “U Benedykta XVI. dzieje się to w sensie godnego sprawowania liturgii, w myśl zasady: `Nic nie można przedkładać nad Chrystusa` a z drugiej strony Franciszek podkreśla ubóstwo Chrystusa” – powiedział benedyktyn. Jego zdaniem obecny papież poważnie kieruje się zasadą synodalną i stara się zachęcić wszystkie Kościoły lokalne do zarządzania całym Kościołem. “Ma on na myśli nie tylko biskupów, ale również wiernych. Z Kościoła nauczającego chce uczynić Kościół słuchający” – powiedział opat-prymas.

Zdaniem o. Wolfa Kościół w Europie środkowej przeżywa obecnie kryzys wiary, który nie jest należycie postrzegany. “Po wyborze papieża pojawił się z Niemiec natychmiast głos o strukturalną reformę” – zwrócił uwagę przełożony benedyktynów. Jego zdaniem jednak należy zacząć od odnowy wiary jak i relacji z wiernymi oraz wiernych między sobą. A dopiero potem mogłyby nastąpić reformy strukturalne. “Struktury nigdy jeszcze nie tworzyły życia i wiary” – zaznaczył opat-prymas benedyktynów.

O. Notker Wolf urodził się 21 czerwca 1940 r. w Bad Grönenbach, w pobliżu Memmingen w Bawarii. Po maturze w 1961 roku wstąpił do opactwa św. Odilona w Sankt Ottilien w Landsberg am Lech w Górnej Bawarii. W zakonie przyjął imię Notker (ze chrztu Werner). Studiował filozofię w kolegium św. Anzelma w Rzymie a teologię na uniwersytecie Ludwika-Maksymiliana w Monachium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1968 roku. W 1974 obronił doktorat z filozofii. Był profesorem filozofii przyrody i filozofii nauki na papieskim ateneum św. Anzelma w Rzymie. W 1977 został archiopatem św. Odilona, a w roku 2000 prymasem konfederacji benedyktyńskiej. W 2012 r. ponownie wybrano go na przełożonego konfederacji benedyktyńskiej. Jest to funkcja honorowa, gdyż liczący 8 tys. braci i 17 tys. mniszek benedyktyni nie są zakonem scentralizowanym, lecz każde opactwo jest autonomiczne.

O. Wolf znany jest ze swego zaangażowania na rzecz obrony bezrobotnych, jako propagator chrześcijańskiej wizji ekonomii oraz muzyk chrześcijańskiego rocka. Gra na gitarze elektrycznej oraz flecie poprzecznym. W roku 2003 ukazał się album jego grupy muzycznej Feedback zatytułowany “Rock My Soul”. O. Wolf jest też autorem wielu prac poświęconych duchowości i filozofii.

KAI/mh

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Franciszek: w Adwencie spotykajmy Jezusa w osobach potrzebujących

100 lat obecności Sercanów w RPA

S. Helen Alford OP, przewodnicząca Papieskiej Akademii Nauk Społecznych: naprawmy relację ze światem