Papież do józefitów: bądźcie świadkami wierności Chrystusowi i Kościołowi

„Bądźcie świadkami miłości i wierności Chrystusowi i Kościołowi. Młodym pomagajcie hartować ducha i wzrastać w dojrzałości, aby byli mocni, ale także pełni czułości”

– to wezwanie Papież skierował do uczestników kapituły generalnej Zgromadzenia Oblatów św. Józefa. Jej uczestników Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji w Watykanie.

Franciszek przypomniał, że ich charyzmatem jest życie na wzór św. Józefa, Oblubieńca Maryi.

Papież – oby służba Jezusowi w Kościele kształtowała wasze życie

“ Bogaci w prostotę, którą charakteryzował się św. Józef, jesteście wezwani do bycia w świecie szczególnymi świadkami pocieszającej, dobrej nowiny, że Bóg posługuje się wszystkimi, a w szczególności najsłabszymi i po ludzku nieudolnymi, aby zasiać Królestwo i przyczyniać się do jego wzrostu – mówił Ojciec Święty. – Oby perspektywa służenia Jezusowi w Kościele i w braciach, ze szczególnym oddaniem młodzieży i najsłabszym, kształtowała wasze życie i była waszą radością. Niech w tym inspirują was słowa założyciela św. Józefa Marello, które są ciągle aktualne: «Biedni józefici, jesteście nikim i nie macie nic z tego, co uważa się za ważne dla przyszłości, a jednak Pan chce się wami posługiwać w służbie duszom. Mówcie więc: ‘servi inutiles sumus’, sługami nieużytecznymi jesteśmy». ”

Papież – bądźcie świadkami wierności Chrystusowi i Kościołowi

“ Żyjemy w czasach niekontrolowanego relatywizmu, który osłabia fundamenty wiary i obniża wagę samej chrześcijańskiej wierności. Jak nigdy aktualne jest więc wezwanie waszego założyciela do bycia wszędzie świadkami miłości i wierności Chrystusowi i Kościołowi – wskazał Papież. – Ludzi w każdej części świata, a szczególnie młodych uczcie życiem i słowami, że przykład Józefa z Nazaretu, w pełni oddanego na służbę Jezusowi, cały czas jest najprostszym, najbezpieczniejszym i najwspanialszym realizowaniem życia i powołania chrześcijańskiego w sposób całkowity i radosny. ”

Wskazując na powierzchowną, hołdującą materializmowi kulturę Franciszek powierzył józefitom szczególną troskę o młodych, aby pomagali im hartować ducha i wzrastać w osobowej dojrzałości, która niesie ze sobą zarówno moc, jak i czułość. „Największą radością jest rozmawianie z młodymi o Jezusie, czytanie z nimi Ewangelii i odnoszenie jej do konkretnego życia – powiedział Papież. – To jest najlepsza droga, aby zbudować dobrą przyszłość”.

Kapituła generalna Oblatów św. Józefa wybrała nowego przełożonego generalnego zgromadzenia. Został nim Polak, ks. Jan Pelczarski, który większość swego kapłańskiego życia spędził na misjach w Nigerii, Peru i Boliwii.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Za: Vatican News

Wpisy powiązane

O Izraelu i Palestynie u pallotynów w Paryżu

Kielecki kapucyn od lat posługujący na Ukrainie prosi o wsparcie duchowe i materialne

Papież do pracowników Uniwersytetu Loyola z Chicago: budujmy horyzont nadziei