Papież dziękuje Siostrom Miłosierdzia za czułość i współczucie

Papież przyjął na audiencji uczestniczki 21. Kapituły Generalnej Sióstr Miłosierdzia św. Joanny Antydy Thouret. Franciszek przypomniał w kontekście rozpoczętego Synodu, że osoby konsekrowane są niezastąpioną obecnością w wielkiej wspólnocie w drodze, jaką jest Kościół.

Nawiązując do tematu odbywającej się kapituły: „Rozpocząć na nowo od Betanii, z troską Marty i słuchaniem Marii”, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że te dwie kobiety z konkretnymi imionami i obliczami zajmowały bardzo ważne miejsce w życiu Jezusa i dwunastu uczniów. To – zdaniem papieża – potwierdza, że ochrzczone kobiety, czyli uczennice Jezusa, stanowią ważną żywą część Kościoła oraz uczestniczą w komunii i jego misji. Zaznaczył następnie, że nie wolno nigdy zapomnieć o tym, co leży u podstaw: o chrzcie. Bo tu leży źródło wszystkiego. Bóg sprawia, że z tego korzenia wyrasta dar życia konsekrowanego.

„Ale temat waszej Kapituły mówi więcej, poprzez te dwa słowa: «troska» i «słuchanie». Jestem pewien, że jeśli naprawdę uda wam się żyć troską i słuchaniem, za przykładem świętych sióstr Marty i Marii z Betanii, będziecie nadal wnosić cenny wkład w drogę całego Kościoła. W szczególności troskę o ubogich i słuchanie ich. W tym jesteście nauczycielkami – podkreślił papież. – Jesteście mistrzyniami nie za pomocą słów, ale czynów, historii tak wielu waszych sióstr, które oddały za to życie, w trosce i słuchaniu osób starszych, chorych, zepchniętych na margines; blisko małych, do końca z czułością i współczuciem Boga. To buduje Kościół, sprawia, że idzie on drogą Chrystusa, która jest drogą miłości. Powiedziałem, że dajecie świadectwo bycia blisko ostatnich, poprzez czułość i współczucie. To jest styl Boga: bliskość, czułość i współczucie. Bóg zawsze działa w ten sposób. W stopniu, w jakim czynimy to samo, stajemy się bardziej podobni do bycia pasterzami takimi jak Bóg. Nie zapominajcie o tym: zawsze bliskość, współczucie i czułość”.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan
KAI

Wpisy powiązane

Kard. Arborelius OCD odznaczony

Kard. Duka: starałem się przywracać ludziom nadzieję

Bonifraterskie spotkanie braci z Europy Centralnej