Paulini: Książka dla dzieci o Amerykańskiej Częstochowie

Staraniem Prowincji Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika w USA, została wydana książka dla dzieci „Historia Amerykańskiej Częstochowy”. Autorem książki jest o. Michał Czyżewski

Fragment ze wstępu do książki, który napisał o. Mikołaj Bogdan Socha, Prowincjał Zakonu Paulinów w USA: „(…) Poprzez książkę, którą oddaję w wasze ręce poznacie historię Amerykańskiej Częstochowy, która w tym roku ma już 60 lat, zobaczycie jak wygląda to miejsce, zauważycie podobieństwa z Polską Częstochową i spotkacie zakonnika, który opowie wam o naszym paulińskim zakonie i odpowie na wiele waszych pytań (…)”.

Przy powstaniu książki współpracowali m.in.: dr hab. Danuta Piątkowska, konsultacja historyczna. Skład i łamanie, wykonała Jolanta Brodziak. Obrazki do książki wykonała Diana Sugel. Okładkę zaprojektowała Victoria Fuks. Książka dostępna jest w dwóch wersji językowej (polskiej i angielskiej). Tekst przetłumaczył na język angielski prof. Albert Juszczak.

Fragment książki:

Założycielem sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA. był o. Michał Zembrzuski. Należał on do Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Otóż ten zakonnik dawno temu, w 1934 roku wyjechał z Polski, z klasztoru, który znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie, na Węgry. Tam był potrzebny i tam pracował do 1948 roku. Polak i Węgier – jak mówi przysłowie – to dwa bratanki. Węgrzy bardzo lubią paulinów, bo tam powstała ich pierwsza wspólnota już w 1225 roku, czyli bardzo dawno temu, ale po drugiej wojnie światowej nastały złe czasy. Komuniści, którzy sprawowali rządy, zakazali ludziom chodzić do kościoła i modlić się. Kazali oni o. Michałowi wyjechać z Węgier. Nie miał wyboru. W 1948 roku wyjechał do Włoch, do Rzymu. Pamiętajcie, po wojnie były dla ludzi ciężkie czasy. Wielu Polaków tułało się po świecie, nie mieli domu ani chleba. Potrzebowali pomocy. O. Michał pracował w dużej organizacji papieskiej, która pomagała biednym Polakom. Kiedy sytuacja się nieco poprawiła, w 1951 roku zdecydował się na podróż do Ameryki(…)

Książka została wydana w Opolu przez Wydawnictwo i Drukarnię Świętego Krzyża.

o. Michał Czyżewski, paulin
Buffalo, NY

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Papież na 800-lecie reguły franciszkanów: to przylgnięcie do Ewangelii

800-lecie zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu

O. Anselm Grün: Czasami Kościół reaguje bardzo wrażliwie na krytykę