Salwador: Zatrzymano podejrzanych o zamordowanie jezuitów

Jak donosi “The Washington Post”, salwadorska policja aresztowała 4 byłych wojskowych poszukiwanych hiszpańskim listem gończym za zamordowanie 6 jezuitów w 1989 r.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce podczas brutalnej wojny domowej w Ameryce Środkowej. Pięciu spośród sześciu zamordowanych kapłanów było Hiszpanami. Morderstwo poruszyło międzynarodową opinię społeczną, która potępiła bestialstwo salwadorskich wojskowych.

Prezydent Salwadoru Salvador Sánchez Cerén w wygłoszonym oświadczeniu wezwał pozostałe osoby związane z morderstwem jezuitów do dobrowolnego wydania się w ręce sprawiedliwości, stwierdzając: “Musimy poznać prawdę o tym, co wydarzyło się przed laty. Trzeba nam również sprawiedliwości i przebaczenia”.

Salwadorska policja poinformowała w sobotę, że aresztowania dokonano na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez Interpol. Akcja miała miejsce w piątek rano. Podano również dane zatrzymanych osób: pułk. Guillermo Alfredo Benavides Moreno oraz wojskowych: Antonio Ramiro Avalos Vargas, Angel Perez Vasquez i Tomas Zarpate Castillo. Policja zapowiada kontynuowanie działań operacyjnych.

Ekstradycja zatrzymanych osób leży teraz w gestii salwadorskiego Sądu Najwyższego.

The Washington Post / jm

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Papież: moraliści mają iść z ludźmi, a nie tylko grozić palcem

Stwierdzono heroiczność cnót 6 nowych osób, w tym matki 4 dzieci

Werbiści: Woda dla Afryki