Święcenia biskupie ks. Aleksandra Jaszewskiego

W dniu 27 czerwca w katedrze w Mińsku miały miejsce święcenia biskupie ks. Aleksandra Jaszewskiego, salezjanina. W imieniu Ojca Świętego uroczystościom przewodniczył nuncjusz apostolski na Białorusi, abp Claudio Gugerotti, któremu towarzyszyli: metropolita archiediecezji mińsko-mohylewskiej, bp Tadeusz Kondrusiewicz, oraz ordynariusz diecezji grodzieńskiej, bp Aleksander Kaszkiewicz.

W uroczystościach uczestniczyli ponadto: dziesięciu biskupów, kapłani i osoby konsekrowane z terenu Białorusi, liczni salezjanie z różnych części świata oraz wielu wiernych. Przełożonego Generalnego reprezentował radca generalny regionu Europa Środkowo-Północna – ks. Tadeusz Rozmus. Był również obecny przełożony inspektorii warszawskiej, do której należy Białoruś, ks. Andrzej Wujek.

Nowy biskup, tytularny katedry Furnos Maior, jako biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej został skierowany do Mohelewa, gdzie będzie odpowiadał za ten region. Bp Aleksander Jaszewski jest pierwszym biskupem salezjaninem w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Za: www.salezjanie.pl

Wpisy powiązane

Imieniny św. Alojzego Orione i 101. rocznica historycznego ślubu

Papież przy grobie św. Augustyna: musimy towarzyszyć ludziom na drodze odkrywania wiary

Leon XIV spotkał się z augustianami i Kościołem Pawii: tutaj jesteś w domu