Watykan: promulgancja dekretów

W czasie audiencji dla prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych Papież upoważnił Kongregację do promulgowania dekretów odnoszących się do cudów przypisywanych wstawiennictwu 3 zakonnic oraz dotyczących heroiczności cnót 5 Sług i Służebnic Bożych.

Jeden z cudów przypisywany jest wstawiennictwu bł. Dulcy Lopes Pontes, zmarłej w 1954 r. brazylijskiej siostry zakonnej, nazywanej także Dobrym Aniołem z Bahia. Była znana przede wszystkim z ogromnego oddania i poświęcenia na rzecz najbiedniejszych. Przez ostatnie 30 lat życia zmagała się z chorobą płuc. Mimo złego stanu zdrowia zbudowała i kierowała jedną z największych i najbardziej prestiżowych instytucji charytatywnych w Brazylii. Za swoją działalność została nominowana do Nagrody Nobla. Wielu znało ją także jako zapalonego kibica piłkarskiego.

Dwa inne dekrety mówiące o cudach odnoszą się do wstawiennictwa bł. Józefiny Vannini, założycielki Córek św. Kamila oraz Służebnicy Bożej Lucii od Niepokalanej, zakonnicy ze Zgromadzenia Służebnic Miłości.

Natomiast wśród 5 Sług i Służebnic Bożych znajduje się Włoszka, założycielka zgromadzenia zakonnego Córek od Niepokalanego Poczęcia (Maria Eufrasia Iaconis), biskup pomocniczy z Turynu we Włoszech (Giovanni Battista Pinardi) oraz dwóch kapłanów: jeden z Włoch (Carlo Salerio) i jeden z Hiszpanii (Domenico Lázaro Castro), a także brazylijski kapucyn, brat zakonny (Salvatore da Casca).

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Za: www.vaticannews.va

Wpisy powiązane

Pijarzy: Habemus Patris Generalem

Argentyna: jubileuszowe misje parafialne w Villa Ángela na 80-lecie pobytu redemptorystów

Indie: Misjonarki Miłości boją się o stabilność funduszy