Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia

Zgromadzenie Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia
(Istituto Misioni Consolata, IMC)

Dane teleadresowe:

Zgromadzenie Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia

ul. Rolnicza 219,

05-092 Łomianki

www.consolata.pl

 Założyciel i historia Zgromadzenia

Założycielem zgromadzenia był bł. Józef Allamano. Urodził się 21 stycznia 1851 roku w Castelnovo de Asti we Włoszech. W 1880 roku został mianowany przez biskupa kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie, w którym pracował przez 45 lat jako rektor.

Bł. Józef Allamano szczególnie ukochał Matkę Bożą Pocieszenia– patronkę Turynu, której wiernie służył do ostatnich chwil życia. Bardzo chciał pracować na misjach w Afryce z racji swojej wielkiej pobożności, ale ciężka choroba uniemożliwiała spełnienie tego pragnienia. Ks. Allamano, którego stan zdrowia w pewnym momencie był krytyczny, obiecał przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Pocieszenia, że jeśli wyzdrowieje, to założy Instytut Misjonarzy Consolata.

W niedługim czasie kapłan wyzdrowiał i według danej obietnicy, za zgodą władz kościelnych dnia 29 stycznia 1901 roku założył Instytut Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia. Prawa papieskie zgromadzenie otrzymało 28 grudnia 1909 roku, a następnie zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską 7 września 1923 roku. Ks. Józef Allamano zmarł 16 lutego 1926 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował go 7 października 1990 roku.

Dziś, według ANNUARIO 2012, Zgromadzenie ma 1007 misjonarzy z różnych stron świata i pracuje w 26 krajach.

W Afryce: Kenia, Tanzania, Etiopia, Mozambik, Republika Kongo, RPA, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Dżibuti. Praca naszych misjonarzy na kontynencie afrykańskim to ewangelizacja, sprawowanie sakramentów, ale także pomoc humanitarna: budowanie szkół, szpitali i studni.

W Ameryce: Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Kanada, USA, Ekwador, Meksyk,

Wenezuela. W Ameryce Południowej misjonarze Consolata ewangelizują i pomagają najuboższym na przedmieściach wielkich miast: Rio de Janeiro, San Paulo, Bogota oraz Cartagena de Indias.

W Europie misjonarze pracują w 5 krajach: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Anglia i Polska. Nasza praca skupia się na nowej ewangelizacji i misyjnej animacji  i formacji.

W Azji: Korea południowa i Mongolia. Charakterystyczny rys pracy naszych misjonarzy w obu tych krajach to ewangelizacja oraz misyjna formacja.

Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia w Polsce

Pierwszymi Misjonarzami Matki Bożej Pocieszenia w Polsce są O. Silvanus Simon Stock (Tanzania), O. Luca Bovio (Włochy), oraz O. Ashenafi Yonas Abebe (Etiopia). Od 2008 r. mieszkamy w Warszawie, zaproszeni przez kardynała Kazimierza Nycza. O. Silvanus Simon Stock jest przełożonym wspólnoty. Przez cztery lata naszego pobytu na warszawskim Żoliborzu, ul Twardowskiego 9, zdążyliśmy już nauczyć się języka polskiego oraz podjąć wiele dzieł misyjnych.

Powstała grupa muzyczna i modlitewna Lectio Divina która spotka się raz w tygodniu i misyjna raz w miesiącu. Zorganizowaliśmy liczne wyjazdy zagraniczne, aby umożliwić doświadczenie powszechności Kościoła. Uczestniczyliśmy  wraz z grupa młodzieży w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie, w mediolańskim światowym spotkaniu rodzin z Papieżem we Włoszech, na uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II oraz w spotkaniu młodzieży Consolata w Portugali. W sierpniu tego roku część wspólnoty wyjechała do Tanzanii na pierwsze doświadczenie misyjne.

Budowaniu wspólnoty i pogłębianiu chrześcijańskiej formacji służą częste podróże po całej Polsce podczas których głosimy rekolekcje, dajemy świadectwo i prowadzimy misyjną animację. Rokrocznie pielgrzymujemy w grupie srebrnej z WAPM na Jasną Górę. Współpracujemy także z Papieskimi Dziełami Misyjnymi. Jeden z ojców, O. Luca Bovio w marcu 2012 r. został mianowany krajowym sekretarzem Papieskiej Unii Misyjnej.

15 listopada 2012 r. nasza  wspólnota zakonna została przyjęta do Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w  Polsce.

Wpisy powiązane

Misjonarze Monfortanie

Mali Bracia Jezusa

Guanellianie