Benedyktyński Instytut Kultury “Aby chronić dobro”

11 lipca 2008 roku rozpoczyna swoją działalność Benedyktyński Instytut Kultury Aby chronić dobro. Dzięki środkom z Unii Europejskiej, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym właśnie dniu zostanie oddane do użytku odbudowane południowe skrzydło Opactwa Tynieckiego,w którego murach mieścić się będzie siedziba BIK. Instytut będzie promował benedyktyńskie dziedzictwo kultury, historii i duchowości.

Fundamentem działalności BIK jest 1500-letnia tradycja kultury opartej na myśli św. Benedykta. Pielęgnuje ona najważniejsze dla człowieka wartości: miłość, piękno, szacunek dla innych, harmonię, pokój. Tak należy rozumieć tytułową i programową nazwę planowanych przez nas działań: Aby chronić dobro.

Działania BIK obejmować będą szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i rekolekcyjnych. Najstarsze dzieje klasztoru będzie można poznać w podziemnym lapidarium utworzonym w autentycznych zabytkowych wnętrzach. Planujemy organizowanie wernisaży, koncertów, spektakli, a także spotkań z ludźmi kultury, nauki, sztuki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w spotkaniach i warsztatach o charakterze edukacyjnym, a także do czerpania ze źródła benedyktyńskiej duchowości i pogłębiania życia duchowego.

Od lipca 2008 roku BIK jest strukturą odpowiedzialną za organizowanie i czuwanie nad przebiegiem pobytu Gości na terenie Opactwa. Prosimy o zapoznanie się z nowymi zasadami przyjmowania zgłoszeń oraz pobytu w Opactwie.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt najlepiej e-mailem na adres: biuro@bik.benedyktyni.pl lub telefonicznie: 012 688 52 99; 60141 45 08.

Kontakt: tel. 012 688 5299; 601 41 45 08
biuro@bik.benedyktyni.pl kultura@bik.benedyktyni.pl muzeum@bik.benedyktyni.pl

O. Jan Paweł Konobrodzki OSB

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie