Bracia Mniejsi Kapucyni: Cztery wieki w Chorwacji

Bracia Mniejsi Kapucyni z Chorwacji obchodzą 400-lecie obecności w tym kraju. Minister generalny, br. Mauro Jöhri, w towarzystwie dwóch definitorów generalnych, br. Marka Schenk i br. Jure Šarčević, w dniach 5-7 października 2010 zakończył wizytację pasterską.

 
Z tej okazji wszyscy bracia przyjechali do Zagrzebia, aby spotkać się osobiście z ministrem generalnym i wysłuchać jego przesłania. Zachęcił kapucynów chorwackich do pozostania wiernymi charyzmatowi franciszkańsko-kapucyńskiemu i do otworzenia się na współpracę z sąsiednimi prowincjami. Za zakończenie spotkania br. Željko Cestar i br. Antonio Lovrić złożyli śluby wieczyste w ręce ministra generalnego.

Do Chorwacji bracia kapucyni przybyli z Austrii przez Słowenię oraz z Włoch, z Wenecji. Pierwszy klasztor powstał w Rijeka w 1610 roku, zaś już 1618 roku otworzono kolejny w Zagrzebiu. Pierwszym kapucynem Chorwatem był br. Andrzej Benedykt Bare, profes Prowincji Styrii w 1602 roku, który zginął jako męczennik w 1635 roku. Dziś Prowincja Chorwacka, której patronem jest św. Leopold Bogdan Mandić, liczy 50 braci w 8 klasztorach.

Źródło: Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Za: www.kapucyni.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie