Dożynki Jasnogórskie – dziękujemy Bogu za plony!

Jasnogórskie Dożynki, czyli Święto Dziękczynienia za Plony, trwa na Jasnej Górze w niedzielę, 5 września z udziałem ok. 30 tys. rolników. Na to jasnogórskie święto rolników przyjechał do sanktuarium prezydent RP Bronisław Komorowski.


Tegoroczne żniwa były dla wielu wyjątkowo trudne. W niektórych rejonach z powodu ciągłych opadów jeszcze ich nie ukończono. Ale tradycją już jest, że w pierwszą niedzielę września rolnicy gromadzą się na Jasnej Górze, by podziękować Bogu za plony i prosić o błogosławieństwo na nowy siew i nowy trud. Przywożą piękne wieńce dożynkowe, przygotowywane przez wiele tygodni.

Mszy św. przewodniczy i homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Eucharystię koncelebrują: abp Stanisław Nowak – metropolita częstochowski; bp Jan Styrna – krajowy duszpasterz rolników, biskup diec. elbląskiej oraz ks. Stanisław Sojka – sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i diecezjalni duszpasterze rolników.

Liturgię poprzedziła część oficjalna. Głos zabrali: przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, prezydent RP Bronisław Komorowski i minister rolnictwa Marek Sawicki.

„Nadszedł czas, w którym jak Ojczyzna nasza długa i szeroka rozpoczyna się wielkie i szczere tradycyjne dziękczynienie składane Panu Bogu przez rolników polskich za tegoroczne plony – mówił w powitaniu o. Roman Majewski, przeor sanktuarium – Dziś w sanktuarium naszego narodu na Jasnej Górze, u stóp Matki Bożej Pięknej Miłości wnosimy nasze uwielbienie i dziękczynienie do Boga, Stwórcy Nieba i Ziemi, a czynimy to w Domu Najświętszej Gospodyni, której jasnogórski wizerunek, której przenajświętsza poraniona twarz przypomina nam kolor polskiego, niesfałszowanego chleba i kolor nieskażonego czystego miodu z polskich pasiek. Dlatego właśnie tu, w duchowej stolicy narodu, gdzie wszystko nam mówi o Bożej łaskawości i do Boga nas prowadzi poprzez wieki całe, idąc śladami ojców i praojców naszych, wielkich naszych rodaków i nauczycieli narodu, przychodzimy dziś i my, aby sercem pełnym wiary i wdzięczności podziękować najlepszemu Pasterzowi za to, co dla nas czyni, mimo całej naszej ludzkiej słabości, a zdarza się i często naszej niewierności".

„Jak Polska długa i szeroka, od Matki Boskiej Zielnej, poprzez Matkę Bożą Częstochowską, Siewną, aż do dożynek w Spale, całą Polskę obiegają korowody wieńców dożynkowych – podkreślał Marek Sawicki, minister rolnictwa – Korowody wieńców dożynkowych, które świadczą o naszej pracowitości, ale także o naszej polskiej tożsamości. To tu dziś w Częstochowie najwyraźniej widać, że Polska nie jest Polską kłótni, sporu i awantury, Polska jest Polską pracy, pracy wokół chleba i dla chleba, Polska jest Polską ludzi, którzy z radością tym chlebem potrafią się dzielić, Polska jest wreszcie Polską ludzi, którzy po pracy potrafią Panu Bogu podziękować".

„Dzisiaj rozpoczyna się okres dożynek. W całej Polsce będą dożynki gminne, powiatowe, wojewódzkie, będą dożynki prezydenckie w Spale – mówił prezydent RP Bronisław Komorowski – Ale tutaj na Jasnej Górze były i są szczególne dożynki – bo zawsze każde dożynki są okazją do wdzięczności, radości, poczucia dumy z efektów własnej pracy, własnego mądrego wysiłku, nawet w sytuacjach trudnych. Tutaj są szczególne dożynki, bo tu siłą rzeczy myśli i modlitwy lecą w stronę tego, co jest najważniejsze, co tworzy klimat dobrej, mądrej pracy opartej o wartości, które czynią człowieka lepszym, także lepiej pracującym, także bardziej ufającym w to, że własna praca, mądra, dobrze zorganizowana praca wspólna przyniesie dobre efekty. Tu, z Jasnej Góry widać to najlepiej. Zawsze z góry widać lepiej. Z Jasnej Góry – najlepiej".

Prezydent podziękował rolnikom za solidarność podczas trudnego czasu tegorocznych powodzi. „Mogliśmy widzieć wiele pięknych odruchów polskiego solidarności ze sobą. Widzieliśmy to w wielu miejscach Polski. Myślę, że dzisiaj tu, na Jasną Górę, oprócz dumy i radości z plonów, które przekładają się na chleb i życie codzienne, powinniśmy także z dumą i radością przynieść to, że kolejny raz solidarność ludzka, solidarność polska w warunkach ciężkiej próby zafunkcjonowała, dała dobre owoce, dała dobry plon w naszych duszach, w naszych postawach". Prezydent podkreślił, że w czasie tegorocznej powodzi było widać pomoc między mieszkańcami sąsiednich wsi, pomoc wolontariuszy i strażaków. „To jest ten plon, plon solidarności, który niesiemy także i Matce Bożej tutaj, dzisiaj, na Jasną Górę" – powiedział Bronisław Komorowski.

„Te małe krzyże z kłosów zbóż uwite na wieńcach dożynkowych są znakiem całego bogactwa waszego życia – mówił w homilii do rolników abp Andrzej Dzięga – Kochani moi niesiecie wśród tych krzyży, także krzyże Polski, całego narodu, bo to wy jesteście ci, którzy żywią i bronią, którzy modlą się z Ojczyznę, i Ojczyznę kochają, którzy polską ziemię rozumieją i czują w swoich dłoniach".

„Ile trzeba modlitwy za Polskę, za naród, i za relacje społeczne, i za ducha narodowego, abyśmy pozostali wsłuchani w Boga, wpatrzeni w Boga i Bogu poddani, a wtedy będziemy rodziną" – kontynuował kaznodzieja.

„Co roku przybywacie po żniwach do Matki Bożej na Jasną Górę, aby w tej ‘polskiej kanie’ przez ręce Maryi złożyć Bogu uroczyście, społecznie, po polsku, z serca płynące dziękczynienie za plony, za owoce ziemi, waszej żmudnej pracy i Bożego błogosławieństwa – mówił na zakończenie bp Jan Styrna, krajowy duszpasterz rolników – Drodzy rolnicy, przyjmijcie wyrazy szacunku, wdzięczności i solidarności".

Starostami tegorocznych Dożynek są Barbara i Jacek Żądeccy ze wsi Ostrów w diec. kieleckiej. Wręczyli oni bochenki chleba – dar z tegorocznych plonów – biskupom, prezydentowi i ministrowi rolnictwa, generałowi Zakonu i przeorowi Jasnej Góry.

W czasie Mszy św. rolnicy złożą na ołtarzu dożynkowe dary – bochenki chleba, owoce, warzywa, miód – wszystko ubrane w kunsztowne kompozycje.

Na zakończenie Mszy św. nastąpi poświęcenie tegorocznych wieńców dożynkowych.

Dożynki Jasnogórskie transmituje Telewizja Polska w programie 1 oraz Telewizja Polonia.

*

Po przyjeździe na Jasną Górę prezydent RP przeszedł do Kaplicy Matki Bożej, gdzie powitał go metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Podkreślił, że wysoko ceni obecność pana prezydenta na Jasnej Górze. „To przybycie jest jak najbardziej piękne, i z niego bardzo się cieszymy – mówił arcybiskup – Wielka radość, że widzę prezydenta na Jasnej Górze i serdecznie w imieniu Kościoła częstochowskiego, wiernych, witam i pozdrawiam", a kończąc powitanie dodał: „Życzymy, żeby to miejsce było też miejscem szczególnej, intymnej ufności, polecania Rzeczpospolitej Bogu przez Maryję".

„Panie Prezydencie, prosimy o skierowanie do tu obecnych kilku słów z mikrofonu tu, na tle naszej narodowej flagi" – powiedział o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.

„Chciałem powiedzieć, że dla mnie wielką rzeczą jest to, aby móc na początku swojej posługi prezydenckiej zrobić dokładnie to, co staramy się w życiu prywatnym, zaczynać razem z błogosławieństwem Matki Bożej, zaczynać w oparciu o dotknięcie tego źródła wartości, którym zawsze była, jest i będzie Jasna Góra" – podkreślił Bronisław Komorowski.

Na zakończenie kopię ikony Matki Bożej Jasnogórskiej wręczyli prezydentowi abp Stanisław Nowak i o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.

o. Stanisław Tomoń 

 
Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie