Droga Krzyżowa za Częstochowę

W Wielki Piątek, po jasnogórskich wałach podążali uczestnicy Drogi Krzyżowej miasta Częstochowy. Modlitwa rozpoczęła się o godz. 14.00, a przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

W modlitwie uczestniczyła liczna grupa wiernych. W nabożeństwie wzięli udział ojcowie i bracia paulini, duchowieństwo diecezjalne, siostry z wielu zgromadzeń zakonnych oraz mieszkańcy Częstochowy i pielgrzymi.

W rozważaniach ks. arcybiskup nawiązywał do Drogi Krzyżowej, którą przeszedł Pan Jezus w Jerozolimie. „Tę Drogę Krzyżową widzimy oczami naszych czasów, jak to dziś wygląda i w ten sposób jakby uobecnimy się w samej Świętej Jerozolimie” – zapowiedział na początku modlitwy abp Stanisław Nowak.

Podczas rozważania stacji IV – Pan Jezus spotyka swoją Matkę – metropolita częstochowski nawiązał do tegorocznego hasła duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”: „Modlę się bardzo tutaj, w Wielki Piątek, za matki, aby zawsze służyły życiem. Ratuj nas od aborcji i od innych kombinacji bliskich aborcji, jak choćby działań in vitro. Ratuj nas od niszczenia życia, od ucieczki od życia. Niech nasze polskie matki będą naprawdę matkami kochającymi życie. Modlimy się bardzo, by nasze miasto było miastem kochającym życie, otwartym na życie”.

„Wszyscy powinniśmy umierać z miłości, by powstać przez nawrócenie do nowego życia. Z setnikiem krzyżującym Chrystusa wyznajemy prawdziwie: ‘Ten był Synem Bożym. On za mnie umarł, żebym nie zginął wiecznie, żebym jak żył’ – mówił przy rozważaniu XII stacji Drogi Krzyżowej ks. arcybiskup – Jeżeli krzyż nas nie nawróci i nie poderwie do większej miłości Boga, to spytajmy: ‘Co w takim razie może to uczynić? Czy może Bóg dać coś więcej człowiekowi nadto co mu dał – umierając za niego?’ Jest jedna na to odpowiedź: ‘Do końca nas umiłował. Więcej dać nam nie mógł, choć jest Bogiem’”.

o. Stanisław Tomoń

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie