Jubileusz Domu Zakonnego Sercanów w Lublinie – pół wieku “pod Gontami”

W sobotnie popołudnie, 2 października, w położonym przy ul. Kr. Leszczyńskiego w Lublinie Domu Zakonnym Księży Sercanów, świętowano Jubileusz 50-lecie jego erygowania. Miejsce to, popularnie nazywane „Domem pod gontami", przez pół wieku służy przede wszystkim księżom studiującym oraz pracującym naukowo. U początków jego powstania był ks. Stanisław Łukasik. Obecnie rektorem domu jest ks. Zdzisław Kozioł.

 
Za pół wieku obecności Księży Sercanów w tym miejscu dziękowano podczas Mszy św. w domowej kaplicy, której przewodniczył ks. bp Józef Wróbel. On też wygłosił homilie do przybyłych na uroczystość księży, wśród których był prowincjał ks. Artur Sanecki, a także byli przełożeni „Domu pod gontami". Pamięcią i modlitwą objęto tak żywych jak i zmarłych mieszkańców Wspólnoty Lublin I. Na zakończenie Mszy Św. zaśpiewano „Te Deum", a potem, przy kolacji, wspomnień nie było końca.


Z historii „Domu pod gontami"

W latach pięćdziesiątych kilku księży rozpoczęło studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, mieszkając w konwikcie uniwersyteckim. W tym czasie trwały poszukiwania niewielkiego domu w pobliżu uniwersytetu dla księży-studentów.


W roku 1960 wydzierżawiono na 30 lat od p. Stanisławy Kuzawskiej dom przy ul. Króla Leszczyńskiego 38. Wpisu dzierżawnego dokonano 22 czerwca 1960 roku. Zgromadzenie reprezentował przełożony prowincjalny ks. Stanisław Sidełko. Dom zakonny erygowano 22 lipca 1960 roku. Od początku przeznaczony był na mieszkania dla księży odbywających studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz oddającym się pracy naukowej. W początkach przełożonymi delegowanymi byli ks. Stanisław Łukasik i ks. Stefan Rychlicki, który był równocześnie ekonomem, oraz ks. Franciszek Czaja.

Od marca 1965 roku lubelski dom studentów był domem filialnym Nowicjatu w Pliszczynie, a przełożonym był ks. Józef Karpierz. Pod koniec roku 1965, dom studentów staje się „domus sui iuris", a pierwszym rektorem został ks. Adam Ogarek. Przez dom przewinęło się ponad wielu księży-studentów, którzy przebywali tutaj przez dłuższy lub krótszy okres czasu.

Za: www.sercanie.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie