Kraków: 3. Piknik seminariów franciszkańskich

Klerycy pięciu seminariów franciszkańskich z Małopolski i Śląska spotkali się na wspólnym majowym pikniku w Krakowie. Mimo różnych tradycji na każdym miejscu podkreślano jedność. Rywalizację dopuszczono jedynie na estradzie i boisku. To już trzecie takie spotkanie.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów im. św. Maksymiliana w Krakowie o. Piotr Gryziec OFMConv, witając prowincjałów, rektorów, wychowawców i kleryków na mszy w bazylice św. Franciszka, powiedział, że bracia spotykają się razem, "aby radować się franciszkańskim powołaniem i charyzmatem".

"Chcemy dać wyraz naszej jedności serc i ducha oraz naszego braterstwa" – dodał przewodniczący Eucharystii, prowincjał o. Jarosław Zachariasz OFMConv.

O wartości jedności między braćmi trzech gałęzi mówił również w homilii wikariusz prowincji krakowskich kapucynów o. Artur Pokrzywa OFMCap.

Przypomniał, że podczas niedawno zakończonej w Asyżu Międzynarodowej Kapituły Namiotów nic nie mówiło się o podziałach. Bo "one nie są potrzebne światu" – twierdził z przekonaniem. Jedynie zachęcał wszystkich, aby mieli w swych sercach tę samą pasję "głoszenia Chrystusa Zmartwychwstałego", dzielenia się Nim z innymi.
 

Organizatorzy pikniku dopuścili jedynie do rywalizacji na estradzie i boiskach sportowych. Każda uczelnia wystawiła zespół muzyczny do konkursu na najlepszą piosenkę franciszkańską, po dwóch braci do konkursu z wiedzy o początkach Zakonu oraz drużyny w zawodach sportowych.

Konkurs muzyczny i historyczny wygrali bracia kapucyni z Loretańskiej w Krakowie. Rozgrywki w piłkę nożną wygrali bracia bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, a puchary w siatkówce i tenisie stołowym zdobyli franciszkanie z Franciszkańskiej w Krakowie.

Wieczorem – po nieszporach i kolacji – bracia rozjechali się do swoich domów formacyjnych.
 

Pierwszy piknik franciszkański został zorganizowany przez Konferencję Rektorów Seminariów Franciszkańskich w Kalwarii Zebrzydowskiej (WSD OFM) w roku 2007. Zeszłoroczny odbywał się u franciszkanów (OFM) przy Ojcowskiej w Krakowie. Tegoroczny – pierwsza część u franciszkanów (OFMConv) przy Franciszkańskiej w Krakowie, a druga u kapucynów przy Loretańskiej.

"Tegoroczny piknik przypada w szczególnym czasie. W roku obchodów 800-lecia ustnego zatwierdzenia protoreguły" – przypomniał o. Grzyziec.

jms

Za: www.franciszkanie.pl
 

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie