O. Francesco Mazzieri – pierwszy misjonarz w Zambii

W tym roku przeżywamy 120 rocznicę urodzin sługi Bożego o. Francesco Mazzieri’ego – założyciela misji franciszkanów w Zambii i pierwszego biskupa diecezji Ndola.

Francesco Mazzieri był Włochem, urodził się w 1889 roku. Należał do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). W 1929 roku został konsekrowany na biskupa, a dwa lata później wyjechał do Zambii (Afryka), do nowo utworzonej prefektury apostolskiej.

31 stycznia 1931 roku Stolica Apostolska przekazała misję w Zambii zakonowi franciszkanów. Pierwszymi misjonarzami byli tam kapłani o. bp Francesco Mazzieri, Luciano Lelli, Angelo Truchia, Bonaventura Rocchi, Giovanni Evandri oraz dwa bracia zakonni – Antonio Tofani i Alberto Ferrari. Misja w Zambii była jedną z pierwszych w zakonie franciszkanów w XX wieku. Obecnie zakonnicy mają tam samodzielną prowincję.

O. Mazzieri był prefektem diecezji Ndola od 1938 do 1965 roku. Zmarł w Ibenga (Zambia) w 1983 roku, w wieku 94 lat. Z inicjatywą rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego franciszkanie wystąpili wkrótce po jego śmieci, w stulecie urodzin – w 1989 roku. Proces oficjalnie zainicjowano w 1996 roku.

19 sierpnia 2008 roku w Ndola odbyły się uroczystości 25-lecia śmierci bpa Mazzieri’ego. Uczestniczyło w niech wielu wiernych, kapłanów i franciszkanów. Mszy św. przewodniczył obecny biskup diecezji Noel Charles O’Regan SMA, który w kazaniu podkreślił ogrom dzieła o. Mazzieri’ego. Potwierdzają to liczne przejawy kultu i pamięci, jaką Zambijczycy darzą franciszkanina, wciąż nazywając go swoim biskupem i ojcem.

za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie