Protest polskich zakonników przeciwko pogromom chrześcijan w Indiach

Wyżsi przełożeni zakonni w Polsce polecają Bożemu miłosierdziu ofiary zamachów terrorystycznych w Indiach i modlą się o pokój dla tego kraju, ale równocześnie wzywają Rząd Indii do położenia kresu prześladowań chrześcijan. Dziś w Warszawie na ręce ambasadora Chandry Mohana Bhandariego złożyli swój protest w tej sprawie.

„Jako przełożeni wspólnot zakonnych w Polsce, w imię solidarności z naszymi prześladowanymi braćmi i siostrami, protestujemy przeciwko łamaniu podstawowych praw człowieka: prawa do życia i wolności religijnej. Domagamy się podjęcia stanowczych działań Pańskiego Rządu, kładących kres nienawiści i prześladowaniom” – napisali w proteście.

„Trudno uwierzyć, że w demokratycznym kraju, przy biernej postawie lub wręcz za przyzwoleniem władz, są mordowani i poniżani księża i wierni, rodziny w bandycki sposób napadane, siostry zakonne oraz inne kobiety zbiorowo gwałcone, kościoły, instytucje kościelne, domy rodzin – palone” – wyliczyli stwierdzone przypadki z ostatnich tygodni.

Przełożeni zakonów i zgromadzeń przypomnieli przedstawicielowi władz Indii w Polsce, że „ponad 24 proc. dzieł socjalnych w Indiach jest prowadzonych przez chrześcijan. Ponad 40.000 instytucji edukacyjnych funkcjonuje dzięki chrześcijanom”.

Protest zakonników wynika z faktu, że wiele z tych instytucji jest prowadzonych przez zakony męskie i żeńskie m.in. z Polski.

Na koniec listu, podpisanego przez przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce ks. generała Tomasza Sielickiego TChr, zakonnicy wyrazili nadzieję na pokój w Indiach.

jms

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie