“Skradzione dzieciństwo” hitem wydawniczym

„Skradzione dzieciństwo. Polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939-1950” o. Łucjana Królikowskiego okazały się hitem wydawniczym tegorocznych XIV Targów Wydawców Katolickich, które odbyły się na przełomie marca i kwietnia w Warszawie. Promocji książki towarzyszyło spotkanie z autorem, które również przyciągnęło najwięcej czytelników. Zakonnik ponad dwie godziny podpisywał swoją publikację.

„Sprzedać 300 egzemplarzy książek na targach, to naprawdę imponujący wynik” – zgodnie przyznawali wydawcy i hurtownicy. I gratulowali dyrektorowi Wydawnictwa „Bratni Zew” o. Stefanowi Tuszyńskiemu.

„Dlaczego takie zainteresowanie książką?” – pytaliśmy franciszkanina z Krakowa. „Statystyki mówią, że w Polsce najlepiej się sprzedają książki historyczne. A ponadto, o tym okresie historii w czasach komunistycznych nie było można mówić czy pisać. Dopiero teraz nadrabia się ten stracony czas” – przekonuje o. Stefan.

„Stąd, kiedy podejmowaliśmy decyzję o druku tej pozycji, ufaliśmy, że książka znajdzie swojego czytelnika” – dodaje.

Swojego odbiorcę znalazło również spotkanie z o. Łucjanem Królikowskim, który na targi do Warszawy przybył ze Stanów Zjednoczonych. Wśród uczestników, którzy szczelnie wypełnili salę, byli m.in. „Afrykańczycy” – Polacy z obozów w Tanzanii, wśród których pracował zakonnik.

Na zaproszenie także chętnie odpowiedzieli historycy z Instytutu Pamięci Narodowej: dr hab. Jan Żaryn i dr Janusz Wróbel, którzy wzięli udział w dyskusji prowadzonej przez red. Jana Pospieszalskiego z telewizyjnej „dwójki”.

Franciszkanin o. Łucjan Królikowski opisuje w swojej książce ciężką dolę tysięcy polskich dzieci deportowanych do Związku Radzieckiego, a następnie przez Persję do południowej i środkowej Afryki, do Libanu, a także do Meksyku, do Nowej Zelandii i Kanady. O. Łucjan skupia się głównie na losach tych dzieci, którymi sam się opiekował w Afryce (w Tengeru), i które przeszły przez sierocińce, szkoły junackie i harcerstwo.

Autor dzieła mówi, że książka powstała, „by udokumentować polską historię na prośbę polskich sierot, których rodzice zginęli w radzieckiej niewoli”.

Franciszkanin wyraża nadzieję, „że zwróci ona uwagę na analogiczny los dzieci innych ras i narodowości, które – zarówno w wolnych społeczeństwach, jak i w świecie komunistycznym, są nękane przez nieposkromioną żądzę władzy, bogactwa, sukcesu oraz źle pojmowanej niezależności”.

Dla internautów serwisu informacyjnego „Franciszkanie.pl” gość z Ameryki skierował specjalne przesłanie. Oto jego treść: „Każdy człowiek dla mnie to arcydzieło Boże. Człowiek jest wspaniałym dziełem. I jeśli życie mu się nie udało, to dlatego, że bardziej opierał się na swojej, a nie na Bożej woli”.

O. Łucjan Królikowski urodził się w 1919 roku w Nowym Kramsku koło Zielonej Góry. W 1938 roku wstąpił do zakonu franciszkanów. Studia filozoficzne rozpoczął we Lwowie. Latem 1940 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię do pracy przy wyrębie tajgi.

Po tzw. “amnestii” dla zesłanych Polaków ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku. Następnie w Libanie odbył studia teologiczne i w Bejrucie w 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W Armii gen. Andersa, pełnił obowiązki kapelana w Egipcie. Po demobilizacji Armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich w polskim obozie w Tengeru w Tanzanii.

W 1949 roku, kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zabrał 150 dzieci i przez Włochy, Niemcy udał się do Kanady. Tam zajmował się ich wychowaniem, aż do osiągnięcia przez nich pełnoletniości.

Pracował wśród Polonii w Kanadzie do 1966 roku. W latach 1966-1998 pełnił obowiązki głównego sekretarza w polonijnym programie radiowym “Godzina Różańcowa Ojca Justyna” w Athol Springs w USA. Do dzisiejszego dnia pracuje jako duszpasterz w klasztorze w Chicopee w USA.

Franciszkanin o. Łucjan Królikowski otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w Warszawie, w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2007 r.

jms

    z serwisu informacyjnego franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie