79. rocznica pierwszego ukazania się Maryi Matki Bożej na warszawskich Siekierkach

Anna Dziemska

Wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego i dziękczynienie za jego beatyfikację miało miejsce w czasie odpustu w Warszawie na Siekierkach  we wtorek 3 maja 2022 r. 

Sumie  odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył  i homilię wygłosił. pod ks. prałat dr Janusz Bodzon, kanclerz Kurii Archidiecezji Warszawskiej.

Na zakończenie Liturgii odnowiono  Jasnogórskie Śluby Narodu i uczczono relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia..

Na pozostałych mszach świętych kaznodzieją był o. Mariusz Kożuchowski, pijar z Rzeszowa .

Jak zwykle na uroczystości przybyli franciszkańscy tercjarze z pocztami sztandarowymi oraz liczni pielgrzymi .

Do kaplicy na Miejscu Objawień , gdzie od godz. 12.30  trwała adoracja Najśw. Sakramentu przybywali przez cały dzień odpustowy pielgrzymi. Świeccy i duchowni wpisywali intencje dziękczynno błagalne do wyłożonej księgi łask.

W ciągu roku w Sanktuarium spotykają się na modlitwie różne wspólnoty i grupy z warszawskich i podwarszawskich parafii.

Objawienia na warszawskich Siekierkach i przekazywanie orędzi Władysławie Frączak (potem po mężu Papis)  trwały:

 – Pana Jezusa w dniach 28 czerwca 1943 r. do 15 września 1949 r.

 – Maryi Matki Bożej  w dniach 3 maja 1943 r. do 9 września 1945 r.

Przesłania przekazane Władysławie wzywały do: modlitwy, nawrócenia, pokuty za grzeszników, wprowadzanie w życie podstawowych cnót chrześcijańskich wiary, nadziei i miłości.

Wizjonerka, Władysława Eugenia Papis z d. Fronczak żyła w latach 1930 – 2016. 

Do końca swego życia była zaangażowana w życie parafii, dając świadectwo objawień Jezusa i Maryi na spotkaniach z pielgrzymami.

Z objawieniami na Warszawskich Siekierkach związana jest też druga wizjonerka, Bronisława Kuczewska (1907-1989).  Na Siekierkach Bronisława doznawała objawień Matki Bożej i Pana Jezusa przez 38 lat , tj. od 1943 r. aż do 1981 r.

Matka Boża i Pan Jezus w przekazanych Władysławie orędziach  żądali modlitwy i miłości. 18 czerwca 1943 r. Pan Jezus przekazał Władzi orędzie: „Oto Serce Moje, które tak bardzo umiłowało serca wasze. Miłujcie i wy Serce Moje.”.

Natomiast w swojej książce „Wykonanie woli Bożej” o spotkaniach z Matką Bożą na Siekierkach Bronisława Kuczewska pisze:  „3 czerwca 1943 roku poszłam z synkiem na ręku na Siekierki. Ujrzałam Matkę Najświętszą, która powiedziała mi, że pragnie, aby na tym miejscu wybudować klasztor. Powiedziała też, że to będzie jakby druga Częstochowa dla War­szawy, że ludność nie będzie musiała tak daleko jeździć, względnie chodzić. Będą mogli przychodzić na Siekierki”.

Spełniły się przesłania Matki Bożej . Dziś na warszawskich Siekierkach jest klasztor ojców pijarów, którzy dbają o rozwój sanktuarium, piękno otoczenia, edukację dzieci i młodzieży  a tłumy wiernych szukają tutaj wsparcia i pociechy duchowej.  Świadczą o tym wpisy do księgi łask, ale także gromadzące się tutaj coraz to nowo tworzące się wspólnoty  modlitewne, jak np. Wojownicy Maryi.

Proboszcz parafii i rektor Sanktuarium o. Tadeusz Suślik SchP w wydawanych  folderach informuje, że  trwają badania przez Kościół treści i okoliczności objawień.

 Anna Dziemska

Wpisy powiązane

W trosce o Ojczyznę – wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP

I niedziela miesiąca maja 2024: materiały duszpasterskie