Bł. Władysław z Gielniowa potrzebny w dzisiejszych czasach

Wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa obchodzimy 25  września.

Jednak w tym roku  msza św. wotywna  o bł. Władysławie z Gielniowa została odprawiona w kościele Środowisk Twórczych pw.  św. Andrzeja i św. Alberta Chmielowskiego  w Warszawie już  24 września  o godz. 7.00  .

Liturgia była sprawowana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego . Była to tzw.  Msza Trydencka. Na Mszy świętej posługiwała Schola Cantorum Beati Vladislai, która 25 września obchodzi swoje święto patronalne.

Podczas Mszy Świętej  wybrzmiały  śpiewy gregoriańskie, także o błogosławionym Władysławie : łacińskie responsorium “O felix Varsavia” oraz pieśń “Coś u Boga w wiecznej sławie”.

W kościele św. Anny, w sanktuarium bł. Władysława z Gielniowa, przy  relikwiach patrona Warszawy msza święta odpustowa odprawiona została 25 września  o  godz. 15.00 .  Współbracia patrona Warszawy , ojcowie Bernardyni z Radecznicy  uczestniczyli w koncelebrze.

Natomiast mszy św. odpustowej w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie w niedzielę 27 września o godz. 12.00 przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz.

W homilii metropolita warszawski wskazał na przymioty franciszkańskiego zakonnika z XV wieku , bł. Władysława pokorę, dobroć, wiedzę i wykształcenie.

“Bł. Władysław był człowiekiem znaczącym w ówczesnej Warszawie , wykształconym, twórcą kultury, poetą, jałmużnikiem, cenionym spowiednikiem ,  obdarzonym przez Boga  a przy tym prostym i pokornym, prawdziwym uczniem Jezusa ” powiedział kard Nycz.

“Głosił chwałę ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Jezusowi i nauczał, abyśmy żyli nie tylko dla siebie ale i dla innych” powiedział kaznodzieja, dodając, że Warszawa potrzebowała na przestrzeni ostatnich 5 wieków i  nadal potrzebuje takiego patrona.

 „ Potrzebny był wtedy, gdy Warszawa w XV i w pierwszych latach XVI w. stolica  liczyła 6000  . mieszkańców i potrzebny był później w  gdy Warszawa liczyła ok. 60.000 mieszkańców i jeszcze później przed rozbiorami, gdy papież Benedykt XIV w 1750 r.  ogłosił bł. Władysława błogosławionym,” 

W 1962 , gdy Warszawa przekroczyła 1 mln mieszkańców papież Jan XXIII ogłosił bł. Władysława na prośbę Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego  patronem Warszawy. „Wtedy też potrzebny był bł. Władysław Warszawie , powiedział kard. Nycz.

Dalej  wskazał duchowny na   obecne skrzyżowanie rożnych kultur w stolicy i czyhające na ludzi pokusy dołączenia się do jakiejś ideologii . Kaznodzieja przestrzegał o nieuleganie takiej diabelskiej pokusie .

“Jako chrześcijanie mamy obowiązek być solą tego miasta i tej ziemi i pokazać, jak pięknie żyć, wykazać się odwagą i męstwem i żyć według Ewangelii ” nauczał kaznodzieja. „Nie wolno nam ulegać szatańskiej pokusie, aby włączyć się w fałszywe ideologie” , dodał kard. Nycz. 

Po mszy świętej Metropolita Warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz odmówił modlitwę o wstawiennictwo patrona Warszawy przy jego relikwiach znajdujących się w prezbiterium .  

Uroczystość miała miejsce wyłącznie w kościele z uwagi na złą, deszczową pogodę i zimno.

Pod pomnikiem bł. Władysława z Gielniowa strażnicy złożyli wieńce od Urzędu Miasta i Dzielnicy, władz rządowych i samorządowych.

Po uroczystości w kościele z powodu zimna tylko nieliczni mieszkańcy Ursynowa uczestniczyli w festynie zorganizowanym przez Urząd Dzielnicy Ursynów oraz parafię.

Tradycyjnie od wielu już lat w uroczystościach odpustowych ku czci patrona Warszawy i patrona Polski bł. Władysława z Gielniowa na warszawskim Natolinie biorą udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i dzielnicy Ursynów oraz władz państwowych .

W każdy poniedziałek o godz. 19.00 odprawiana jest w tutejszej świątyni msza św. w intencji kanonizacji Patrona parafii i całej Warszawy, a także odmawiane są modlitwy o uproszenie łask za wstawiennictwem bł. Władysława z Gielniowa.

Natomiast  chór gregoriański im. bł. Władysława z Gielniowa pod nazwa „ Schola Cantorum Beati Vladislai” istnieje  od ponad  2 lat i przypomina Warszawie na co dzień o jej patronie.

Schola Cantorum Beati Vladislai to męska schola liturgiczna. Stale posługuje pod kierunkiem Piotra Ulricha na Mszach w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele św. Andrzeja i św. Brata Alberta przy Placu Teatralnym w Warszawie. Schola wykonuje chorał gregoriański i tradycyjne polskie pieśni kościelne oraz zajmuje się popularyzacją tychże poprzez publikację nagrań na kanale you tube oraz obecność w mediach społecznościowych.  

Patron Warszawy, bł. Władysław z Gielniowa  ma swoją stronę internetową i grupę czcicieli na Facebboku.

Bernardyni uczestniczą regularnie min. 1 raz w miesiącu w koncelebrze mszy świętych w pobernardyńskim, akademickim  kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu przy relikwiach swego współbrata, bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy i patrona Polski. Modlą się tutaj , jak i w swoich klasztorach o rychłą kanonizację swego współbrata, patrona stolicy i patrona Polski.

Bł. Władysław Gielniowa zmarł w klasztorze bernardyńskim  przy kościele św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 515 lat temu, 4 lub 5 maja 1505 r.  

Jednak postać  ta jest dla Polaków bliska, a jego dzieło znane i aktualne. Godzinki do NMPanny, które po raz pierwszy przetłumaczył bł. Władysław z Gielniowa śpiewane są w Polsce codziennie, a pieśń „Żołtarz Jezusów” śpiewana jest  przez większość znaczących chórów i scholi.

Z uwagi na obecną pandemię trzeba dodać, że po raz pierwszy patronem Warszawy Bł. Władysław został ogłoszony na prośbę wiernych dekretem oficjała warszawskiego ks. Stefana Wierzbowskiego w 18 kwietnia 1705 r , kiedy to w Warszawie szalała zaraza.

Wierni prosili dalej, aby na cześć istniejących już patronów i nowego, wybranego przez siebie patrona bł. Władysława z Gielniowa  nakazano suplikacje i publiczne procesje.

„Pierwsza procesyja taka na cześć ś-go Władysława z jego obrazem odbyła się po mieście od kolegiaty do bernardynów w sam dzień pamiątce jego poświęcony, to jest dnia 4 maja. Był to dzień śmierci błogosławionego. Trzy lata nie było nic słychać o zarazie , aż w roku 1708 znowu pozwolił biskup Wierzbowski (27 kwietnia) na drugie takież w dzień doroczny błogosławionego procesyje i suplikacje. I pierwszą i drugą razą nabożeństwo odbyło się z całą wystawnością i trwało zawsze przez oktawę całą” – opisuje Juljan Bartoszewicz w książce „ Kościoły warszawskie rzymsko – katolickie opisane pod względem historycznym”.

Benedykt XIV wydał urzędowy akt beatyfikacji 11 lutego 1750 r. Natomiast w roku 1759 Klemens XIII ogłosił bł. Władysława z Gielniowa  patronem Królestwa Polskiego i Litwy.

 Anna Dziemska

Wpisy powiązane

Ponad 50 tys. uczestników akcji Misjonarz na Post

SYMPOZJUM: Św. Maksymilian św. Franciszkiem XX wieku?

Liturgia stacyjna w bazylice na krakowskiej Skałce