Drzewo Franciszka: biznes nie musi kolidować z duchowością franciszkańską

Biznes i działalność gospodarcza nie muszą kolidować ze szczytnymi założeniami duchowości franciszkańskiej, ale w tym celu musimy zmieniać świadomość ludzi i to w różnym wieku – uważa Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, dzięki której z Wielkopolski na cały kraj rozprzestrzenił się ekologiczny program Drzewo Franciszka. Zaprezentowano go podczas konferencji “Od Odry do Tybru i Amazonii – ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie”, zorganizowanej w środę przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Program Drzewo Franciszka jest skierowany do każdego człowieka, który chce działać dla dobra środowiska naturalnego. Powstał on w 2017 r. po rozmowach prezesa Fundacji Zakłady Kórnickie dr Dariusza Grzybka z księżmi: proboszczem Grzegorzem Zbączyniakiem i Sławomirem Krzeszowskim. Zaowocowały one stworzeniem spójnego programu opartego na edukacji integralnej i sięgającego do historii Fundacji Zakłady Kórnickie. Zaczęło się od konkursu plastycznego dla dzieci, którego efektem był kalendarz. Następny był festyn ekologiczny na którym zasadzono sto lip drobnolistnych.

Projekt plastyczny przekształcił się w konkursy ekologiczne w Poznaniu i okolicach organizowane najpierw w powiecie poznańskim, potem w całym województwie wielkopolskim, wreszcie w całym kraju. Co roku bierze w nim udział 70 zespołów złożonych z uczniów szkół podstawowych.

Konkurs polega na projektów ochrony środowiska (programów edukacyjnych, audycji radiowych, serii artykułów prasowych w mediach lokalnych, akcji współdziałania z władzami lokalnymi, festynów edukacyjnych, szkolnych programów badawczych, działań terenowych, akcji ekologicznych itp.) realizowanych w dowolnie wybranej przez grupę formie. Do wyboru jest kilka obszarów tematycznych: ochrona i kształtowanie zasobów wodnych, ochrona ekosystemów i krajobrazów, przeciwdziałanie szkodliwym emisjom do atmosfery, ochrona różnorodności biologicznej, problemy terenów zurbanizowanych.

Nagrodą główną wyjazd do Asyżu i Rzymu, który ma być nie tylko nagrodą, ale też stanowić rodzaj pielgrzymki umożliwiającej rozbudzenie duchowości wśród dzieci i młodzieży.

Projekt Drzewo Franciszka nie jest jednak skierowany tylko do młodego pokolenia. Tym tytułem opatrzony jest też półrocznik rozsyłany do samorządów gminnych oraz instytucji zajmujących się ekologią w całej Polsce. – W tym magazynie opieramy się na doniesieniach naukowców, twórców i publicystów, którzy pokazują różne punkty widzenia na ekologię, potrzebę oszczędności i świadomego inwestowania w przyjazne środowisku rozwiązania. Przykładem są zbiorniki retencyjne wykorzystywane do nawadniania pól – mówił podczas konferencji Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie.

Jego zdaniem, biznes i działalność gospodarcza niekoniecznie muszą kolidować ze szczytnymi założeniami duchowości franciszkańskiej. – Wręcz przeciwnie, może je wzmacniać. Ale jest jeden warunek i jest to też fundament całego naszego programu: musimy zmieniać świadomość ludzi i to w różnym wieku – dodał Dariusz Grzybek.

W ramach programu Drzewo Franciszka funkcjonuje ponadto portal www.drzewofranciszka.pl. Jest on związany ze środowiskiem naukowym i studencko-doktoranckim, ma ambicje generować przyszłych liderów oraz twórców zarówno pióra, jak i nowych projektów ekologicznych opartych na duchowości franciszkańskiej.

Istnieje też m.in. Studio Drzewo Franciszka, czyli kanał multimedialny w serwisie YouTube, prezentujący tematykę ekologiczną w formie krótkich wywiadów lub relacji.

Chętni do bliższego zapoznania się ze wszystkimi projektami w ramach programu Drzewo Franciszka powinni odwiedzić stronę https://drzewofranciszka.pl

Fundacja Zakłady Kórnickie została założona w 1924 r. przez hrabiego Władysława Zamoyskiego. Jej celem, realizowanym do chwili likwidacji przez władze komunistyczne w 1953 r., był m.in. rozwój i utrzymanie Szkoły Pracy Domowej Kobiet, pomoc finansowa dla zdolnej młodzieży, utrzymanie naukowego instytutu dendrologicznego oraz upowszechnianie wiedzy rolniczej.

Po wskrzeszeniu jej działalności w 1993 r. Zakłady Kórnickie, działające pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i prymasa Polski, mają na celu m.in. wspieranie i rozwijanie nowoczesnego rolnictwa poprzez upowszechnianie kultury rolniczej oraz propagowanie idei pracy organicznej.

lk, drzewofranciszka.pl / Warszawa
KAI

Wpisy powiązane

Franciszkanie – prowincja krakowska: Kapituła prowincjalna – wybory przełożonych klasztorów i domów formacyjnych

Olsztyn: O abp. Antonim Baraniaku w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej

Bp Greger: niech św. Andrzej Bobola będzie patronem pojednania polsko-polskiego