Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele gliwickim i opolskim

Tegoroczne międzydiecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Kościele gliwickim i opolskim odbyły się w Opolu. W sobotę 28.01 w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył BISKUP GLIWICKI JAN KOPIEC. 

Co przeżywali Izraelici w drodze? Myślę, że najpierw euforię pokonania Egipcjan, potem radość z ocalenia. Czy nie przypomina to euforii religijnych uczuć pierwszych dni życia konsekrowanego? Radość rozpoczęcia intymnej zażyłości z Panem. Coś wspaniałego – podkreślał biskup. Tłumaczył, że po pierwszej euforii rozpoczyna się droga przez pustynię. – U was jest to droga wyznaczona ślubami posłuszeństwa, czystości i ubóstwa, i oczyszczającym życiem wspólnotowym. Zatem droga Izraelitów przez pustynię może być symbolem waszego życia. Z jednej strony zawierzenia Bogu, a drugiej – zwątpienia w obecność Pana. Z jednej strony posłuszeństwa przełożonym, a z drugiej strony buntu. Izraelici narzekali na brak mięsa, na brak wody, że Bóg im każe czekać. A czy wy nie narzekacie na swoich przełożonych? – pytał biskup. 

A stawiał pytania również o złotego cielca, podkreślając, że w życiu zakonnym miejsce Boga może zająć komputer, telewizor, telefon czy samochód. – Pierwotna wierność przymierzu konsekracji musi być oczyszczona z cielców zakonnych – wyjaśniał bp Pierskała. – Izraelici pytali, czy nie lepiej wrócić do Egiptu. Czy nie doświadczyliście takiej pokusy – ucieczki z placówki zakonnej do dawnego życia? – pytał dalej. – Gdzie jest wasza ziemia obiecana? Czy to dobrze urządzone i wygodne gniazdko zakonne? Prawdziwą ziemią obiecaną jest sam Bóg. Być własnością Pana to jest wasza ziemia obiecana – mówił. 

Przed błogosławieństwem bp Rudolf Pierskała odczytał dwa dekrety biskupa opolskiego. Pierwszy dekret, odwołujący ks. Andrzeja Demitrowa z funkcji wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego ze względu na urlop naukowy i finalizowanie pracy habilitacyjnej, a drugi – powołujący do tej posługi na okres 3 lat O. BŁAŻEJA KUROWSKIEGO OFM. 

Po Mszy św. był poczęstunek i czas na rozmowy, a w drugiej części spotkania odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru studentów Wydziału Teologicznego pod dyrekcją ks. Joachima Waloszka. 

Tekst przygotował O. Maksymilian Damian

Wpisy powiązane

Gniezno: uroczystości ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski

Archiwum jezuitów zaprezentowane na konferencji naukowej

Nowy Prowincjał warszawskich franciszkanów