Franciszkanie z młodzieżą popatrzą w niebo

Od niepamiętnych czasów ludzie na podstawie obserwacji ruchu ciał niebieskich – Księżyca, Słońca i gwiazd określali czas. Czy franciszkanie z Głogówka na Opolszczyźnie, dzięki niedawno uruchomionemu obserwatorium astronomicznemu, bezbłędnie ustalą początek Roku 2012? Synowie św. Franciszka nie będą już tylko opowiadać ludziom o niebie. Będą je również z nimi oglądać.

„Mamy już teleskop optyczny, zwierciadlany. Ale planujemy nabyć jeszcze specjalny aparat fotograficzny, aby można było robić zdjęcia ciekawych obiektów astronomicznych. Chcemy też dołożyć filtr do obserwcaji słońca“ – wylicza przełożony klasztoru o. Krzyszto Hura.

„Takiej wielkości teleskop, z taką ogniskową jest jedyny na Opolszczyźnie. Już jednej nocy obserwowaliśmy największą planetę Układu Słonecznego – Jowiasza z dwoma pierścieniami (Obserwacje pierścieni Jowisza są trudne i wymagają użycia największych teleskopów. Pierścienie są niewyraźne i zbudowane głównie z drobnego pyłu – przyp. red.)” – opowiada z dumą Józef Skiba, wicestarosta Powiatu Prudnickiego.

Franciszkański teleskop opisuje dla nas Andrzej Szała, dyr. Publicznego Gimnazjum im. Króla Jana Kazimierza w Głogówku, prywatnie pasjonat wiedzy z zakresu astronomii.

„Przez ten teleskop można obserwować całe niebo z gwiazdami, mgławicami, planetami i galaktykami. To urządzenie jest sterowane elektronicznie. Wystarczy pilotem nastawić odpowiednią gwiazdę, a urządzenie samo się nastawi i tę gwiazdę odnajdzie. Ciekawy ma automatyczny program: <<Spacer wieczorem>>. Wyszukuje najciekawsze obiekty na niebie, które można oglądać danego dnia o danej godzinie“ – wyjaśnia.

Nauczyciel z franciszkanami ma już pewne plany na przyszłość związane z tym obserwatorium.

„Będziemy organizowali pokazy dla szkół i będziemy z nimi przeprowadzali projekty. Będziemy obserwować planety układu słonecznego, robić im zdjęcia i opisywać je, a następnie wkładać do internetu“ – zdradza dyrektor.

Obserwatorium powstało w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską i zrealizowanego wspólnie z Czechami.

„Czesi po swojej stronie mieli obiekty, które przystosowali na wieże widokowe, a my zagospodarowaliśmy byłe klasztorne budynki gospodarcze pod obserwatorium astronomiczne i dobudowaliśmy sale konferencyjne i wystawowe“ – opowiada wicestarosta.

„Dzięki temu projektowi został odrestaurowany <<Lisi ganek>> – dodaje.

Wbrew opinii niektórych, posiadanie teleskopu przez franciszkanów wcale nie jest sprzeczne z ich powołaniem. W Księdze Mądrości czytamy, że „z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę“. Teraz franciszkanie w tym procesie jeszcze bardziej pomogą.

Klasztor i kościół św. Franciszka z Asyżu w Głogówku należy do najstarszych klasztorów prowincji, najpierw czesko-polskiej, a później polskiej. Został bowiem założony w 1264 r. Za fundatora jego jest uznawany książę Władysław Opolczyk.

jms

Wpisy powiązane

ONZ zajęła się sprawą nieodpowiedniego traktowania ks. Michała Olszewskiego w areszcie

Święty Krzyż: „Pielgrzymka Króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyż”

Akcja św. Krzysztofa 2024 – spotkanie kierowców w Pieniężnie