I dzień XXIII Zebrania Prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla SAC

Pierwszy dzień XXIII Zebrania Prowincjalnego (ZP) Prowincji Chrystusa Króla SAC minął pod znakiem wieloaspektowych inicjacji, prezentacji i zatwierdzeń.

I tak, wprowadzenia duchowego do ZP dokonał ks. Wiesław Guła, dyrektor Okresu Wstępnego, nakreślając kontekst eklezjalny zebrania oraz wskazując na niezbędne usposobienie umysłu i serca do tego typu wydarzenia. Przypomniał również kilka reguł umożliwiających proces wspólnotowego rozeznawania.

PK2_9036_prowincjal.jpgMszy św. o godz. 12.00 przewodniczył ks. Witalij Gorbatych, Prokurator Generalny i przedstawiciel Przełożonego Generalnego, który wychodząc od liturgicznego święta Nawrócenia św. Pawła, zwrócił uwagę na konieczność ciągłego przechodzenia od jedności zranionej do jedności uzdrowionej.

W godzinach popołudniowych ojcowie kapitulni spotkali się po raz pierwszy w „sali na górze” (nr 339). Ks. Józef Lasak, przełożony prowincjalny, powitał wszystkich członków Zebrania zapraszając ich do krótkiego przedstawienia się. Na 46 uczestników ZP, 17 bierze w nim udział po raz pierwszy. Dominują też zdecydowanie uczestnicy z wyboru, których jest 28, natomiast tych z urzędu, 16.

Kolejne dwa wprowadzenia odbyły się pod egidą Księdza Prowincjała i ks. Józefa Ciupaka. Ten pierwszy mówił o tym czym ZP jest, a czym nie jest, zachęcając współbraci do parezji (grec. Parrhesia: παν = wszystko + ρησις = mówienie) czyli do szczerego i odważnego wypowiadanie swoich opinii, mając zawsze przed oczyma dobro całego Stowarzyszenia, a tym samym całego Zjednoczenia i całego Kościoła. Ks. Józef Ciupak wprowadził natomiast do Metody pracy XXIII ZP, która w następstwie została jednogłośnie zaakceptowana.

LOGOKolejnym krokiem były wybory. I tak, dokonano elekcji 2 moderatorów (księża Mirosław Mejzner i Grzegorz Kurp); 3 sekretarzy (księża Wojciech Sadłoń, Mariusz Leszko oraz dk. Mariusz Zakrzewski); 4 skrutatorów (br. Stanisław Dzierlatka oraz księża Piotr Bełczowski, Leszek Juda i Grzegorz Dudek); ojca duchownego (ks. Wiesław Guła); 2 liturgistów (ks. Marcin Sawicki i br. Piotr Chrzanowski); 3 „mężów zaufania” (księża Piotr Machnacki, Krzysztof Czapla i Andrzej Mucha), których zadaniem będzie sprawdzanie protokołów i zgłaszanie doń poprawek; w końcu, członków trzech następujących Komisji:

– Komisja ds. Wniosków i Uchwał (księża Józef Ciupak, Zdzisław Słomka, Tomasz Pławny, Sylwester Matusiak i Witalij Gorbatych),
– Komisja ds. Dokumentu końcowego (księża Stanisław Tylus, Sławomir Radulski i Artur Stępień – junior),
– Komisja ds. Listów i Komunikatów medialnych (księża Stanisław Stawicki i Łukasz Gołaś).

Zaprezentowano ponadto i zatwierdzono ramowy plan porządku dziennego oraz liturgicznego.

PK2_8951_ks-Gorbatych.jpgW menu pierwszego dnia znalazły się ponadto dwie ważne interwencje. Pierwsza, autorstwa ks. Witalija Gorbatych, który w imieniu Księdza Generała, Jacoba Nampudakama, podzielił się kilkoma refleksjami wokół tematu głównego na XXI Zebranie Generalne. Druga, autorstwa ks. prowincjała Józefa Lasaka, który w ciągu 65 minut streścił obszerną, bo 120-stronicową relację o stanie Prowincji.

Pierwszy dzień ZP zakończył się kolacją, nieszporami, adoracją Najświętszego Sakramentu oraz wieczorną rekreacją.

Komisja ds. Komunikatów medialnych

FOTO-RELACJA pierwszego dnia Zebrania.

Za: www.pallotyni.org.

Wpisy powiązane

W trosce o Ojczyznę – wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP

I niedziela miesiąca maja 2024: materiały duszpasterskie