Ikona Jasnogórska u św. Antoniego w Warszawie

Po zimowej przerwie, kopia obrazu MB Częstochowskiej znowu  pielgrzymuje po  warszawskich parafiach.

Chociaż w każdej parafii obraz pozostaje tylko jedną dobę, jednak dla mieszkańców każdej parafii „wizyta Matki Bożej”  stanowi  duże przeżycie religijne. 

Ostatnio, w dniach 16 -17 marca  Ikona Jasnogórska nawiedziła  franciszkańską parafię św. Antoniego Padewskiego   na ul. Senatorskiej.

Nawiedzenie obrazu poprzedziły rekolekcje z kazaniami i nabożeństwami maryjnymi, które wygłosił ks. Józef Bommersbach,  proboszcz parafii Trójcy przenajświętszej w Dzierzgoniu – w dniach 8 -11 marca.  W poniedziałek,  16 marca uroczystościom powitalnym i mszy świętej przewodniczył ks. Bp. Rafał Markowski.

We wtorek , 17 marca po całodziennym czuwaniu parafian przy ikonie i okolicznościowych nabożeństwach, popołudniowe uroczystości pożegnalne zgromadziły  wielu  parafian, którzy ze łzami w oczach żegnali Jasnogórską Panią.

Gwardian klasztoru ,  O. Nataniel Marchwiany OFM prowadził  rozważania Drogi Krzyżowej z Bolesną Matką Pięknej Miłości i zaraz potem Nabożeństwo Odnowienia Ślubów Jasnogórskich.  Przy ponowieniach Ślubów Jasnogórskich o. gwardian zadawał refleksyjne pytania „Ile jest w tym mojej winy” że tak słabo wypełniane są praktyki religijne, że tak dużo jest zaniedbanych  i krzywdzonych dzieci, że tyle małżeństw jest  rozwiedzionych, że tyle jest  niesakramentalnych związków, że tylu ludzi starszych jest pozostawionych bez opieki lub oddawanych do domów starców, itp.

O godz. 18 .00  mszy świętej w intencji rodzin przewodniczył O. Nataniel Marchwiany , zaś homilię wygłosił o. Florencjusz Szewc OFM , proboszcz parafii. W koncelebrze,  oprócz o. Gwardiana i o Proboszcza parafii św. Antoniego Padewskiego uczestniczył proboszcz par. MB Anielskiej z Mokotowa , o.  Cezary Chustecki OFM.

W homilii o. Florencjusz  podkreślił cześć narodu polskiego dla Maryi, przypominając, że pieśń Bogurodzica była pierwszym polskim hymnem narodowym, a polski naród uciekał się do Maryi w krytycznych momentach, tak w przypadku najazdu Szwedów, jak i nawały bolszewickiej w okresie międzywojennym .Król Jan III  Sobieski  uciekał się do Maryi , prosząc o zwycięstwo pod Wiedniem w nabożeństwach różańcowych, przypomniał o. proboszcz, wyliczając , że w czasie II wojny do Maryi uciekali się żołnierze, walczący o wolną Ojczyznę na różnych frontach i przypominając  następnie czasy powojenne, kiedy skrytobójczo, mordowano patriotów.

Dalej o. Florencjusz podkreślił odzyskaną przez Polaków wolność w 1989 r. , niestety przez niektórych ludzi źle zrozumianą , czego konsekwencji obecnie doświadczamy, chociaż wolność powinna służyć dla wyboru przez nas  dobra.

„Nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej  w warszawskich parafiach pozwala wszystkim   uczyć się właśnie wyborów dobra w trudnych warunkach, naśladując Maryję , która w bardzo trudnych warunkach wypowiedziała FIAT „ – powiedział o. Florencjusz, zachęcając parafian do refleksji słowami: „Ile ja daję z siebie, aby być dobrym synem i córką i pozostawać wiernym Bogu? „

Na zakończenie uroczystości, po Eucharystii  wszyscy zakonnicy franciszkańscy zgromadzili się przy obrazie , żegnając świętą Ikonę , a o. Proboszcz skierował ostatnie słowapożegnania przed Obrazem Jasnogórskim.

Procesyjnie , ze śpiewem odprowadzono obraz Matki Bożej Częstochowskiej do auta – kaplicy, która odjechała do sąsiedniego kościoła.

W dniach 24 i 25 marca Ikona Jasnogórska  zagości w kościele franciszkanów p.w. Stygmatów św. Franciszka na ul. Zakroczymskiej na Nowym Mieście.

Anna Dziemska

Wpisy powiązane

Nowy Prowincjał warszawskich franciszkanów

Przewodniczący KEP zaprasza na uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II